Nowy numer 22/2020 Archiwum

Prezydent: Jest obawa, na jak długo wystarczy środków ochrony osobistej

- Służby medyczne w Małopolsce działają sprawnie, obawy budzi jedynie, na jak długo wystarczy środków ochrony osobistej dla personelu medycznego - powiedział po spotkaniu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP uczestniczył w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego w Małopolsce. Podkreślił, że w tym województwie nadal jest jeden pacjent, u którego wykryto koronawirusa, a służby działają bardzo sprawnie.

- Właściwie jest tylko jeden problem; problem, który jest w całej Polsce i nie tylko Polsce, bo on jest także i w innych krajach, a mianowicie jest obawa o to, czy i na jak długo wystarczy materiałów ochrony indywidualnej ochrony dla lekarzy i pielęgniarek - powiedział prezydent.

- To jest problem, któremu w jakiś sposób będziemy musieli zaradzić, bo też tutaj w Małopolsce dyrektorzy szpitali bardzo wyraźnie mówią, że to jest obawa jak długo zdołają i na jak długo wystarczy to, czym w tej chwili dysponują - zaznaczył.

Dodał, że tematem rozmów była także opieka nad dziećmi lekarzy i pielęgniarek, wobec zawieszenia zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach. - Będziemy się starali temu problemowi jakoś zaradzać, będziemy szukali jakichś form pomocy - zapewnił.

Przypomniał, że decyzja o przerwaniu nauki szkolnej i opieki przedszkolnej została podjęta, aby zapobiegać przenoszeniu wirusa między najmłodszymi a następnie na osoby dorosłe, a przede wszystkim w podeszłym wieku. - Musieliśmy tutaj zminimalizować niebezpieczeństwo - podkreślił A. Duda.

- W tej chwili sytuacja jest w stu procentach pod kontrolą, jeśli chodzi o ochronę sanitarno-epidemiologiczną w Małopolsce, jeżeli chodzi o opiekę medyczna również - oświadczył.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podczas briefingu wyraził przekonanie, że "mieszkańcy Małopolski mogą mieć poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego".

- Wszystkie służby działają, znakomicie działa wojewódzki inspektor sanitarny, także powiatowe inspektoraty sanitarne mają ogrom pracy. Ogrom pracy także przed nimi, ale jestem głęboko przekonany, że dzięki współpracy służb poradzimy sobie - ocenił.

Pinkas zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność i rozwagę, a także śledzenie komunikatów podawanych przez GIS, bo "tam są rzetelne, prawdziwe informacje".

Do tej pory w województwie małopolskim zdiagnozowano jeden przypadek zakażenia koronawirusem - ponad 60-letni pacjent leczony jest w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie. Według ostatnich danych w całym regionie 23 osoby są hospitalizowane, 94 osoby przebywają na kwarantannie domowej, a 153 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama