Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym

Wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga można pożegnać za pośrednictwem elektronicznej księgi kondolencyjnej.

Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu w Panteonie Narodowym w Krakowie nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią.

Wcześniej odprawiona zostanie Msza św. żałobna w jego intencji z udziałem najbliższych.

Każdy, kto chce pożegnać zmarłego w niedzielę kompozytora, może wpisać się do przygotowanej przez Urząd Miasta Krakowa księgi kondolencyjnej. Ze względu na epidemię koronawirusa ma ona formę elektroniczną.

Jako pierwszy do księgi wpisał się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: "Odszedł jeden największych kompozytorów naszych czasów i najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej kultury, Honorowy Obywatel Krakowa, laureat Cracoviae Merenti, absolwent, profesor i wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, a przede wszystkim krakowianin. Maestro Krzysztof Penderecki mówił o Krakowie, że jest Jego domem z wyboru. Światowa scena muzyczna poniosła niepowetowaną stratę, ale dla nas krakowian jest to szczególnie bolesne pożegnanie" - podkreślił prezydent miasta.

"Dołączyłeś do Bacha, Mozarta, Beethovena. Dziękujemy Maestro, że dzięki Tobie żyliśmy w czasach Pendereckiego. Nikt nam Ciebie nie zastąpi, ale też nikt nam Ciebie nie odbierze" - napisali Magdalena Kocemba i Marek Szromczyk. Marta z Krakowa zauważyła, że odszedł nie celebryta, ale "naprawdę Wielki Artysta, wspaniały Polak", a pustki  po nim nie sposób będzie wypełnić.

"Niech św. Cecylia odda pod Twoją batutę chóry anielskie. Dyryguj i komponuj dla Pana" - czytamy słowa Jadwigi Dębiny, członkini Penderecki Youth Orchestra i uczestniczki lusławickich warsztatów dla młodzieży.

"Nie tylko wielki kompozytor i dyrygent - ale Profesor i nasz Rektor... Bardzo bolesne odejście Mistrza - niech spoczywa w pokoju!!! Rodzinie szczere i serdeczne wyrazy współczucia! Z Wiednia - Helena Sajdak z dziećmi: Wiktorem Czepiel, Julią Polzer i Jakubem Czepiel" - tak żegnają zmarłego jego uczniowie.

Wpisy do księgi kondolencyjnej należy kierować na adres: magiczny.krakow@um.krakow.pl.

Panteon Narodowy w Krakowie, gdzie zostanie pochowany Krzysztof Penderecki, otwarto uroczyście 12 września 2012 r., w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi. Znajduje się on w kryptach kościoła Świętych Piotra i Pawła. Jest miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki, m.in. Sławomira Mrożka czy profesorów Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego - polskich naukowców, którzy jako pierwsi w świecie skroplili tlen.

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..