Nowy numer 48/2020 Archiwum

Szpital Uniwersytecki rozpoczął testy na koronawirusa superwydajnym urządzeniem

Do 1,4 tys. testów na koronawirusa dziennie może wykonywać urządzenie, które rozpoczęło pracę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Wysokiej jakości urządzenie Cobas 6800 firmy Roche jest wartym miliony złotych aparatem demonstracyjnym.

- Firma zgodziła się zainstalować urządzenie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego, wiedząc, że jego potencjał może być wykorzystany. Szpital płaci za testy i odczynniki niezbędne do badań - zapewnia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. Szpital finansuje badania jedynie osobom hospitalizowanym na jego terenie, nie płaci za badania wymazów napływających z innych placówek.

Pierwszy proces testowania próbek za pomocą nowego urządzenia zakończył się sukcesem. To zasługa laboratorium mikrobiologicznego i diagnostycznego.

Aparatura przyspieszy tempo badań próbek - dziennie może wykonywać do 1,4 tys. testów, a jednorazowo - do 100 testów. Urządzenie całkowicie automatycznie wykonuje testy, które są widoczne w systemie elektronicznym. Aparat będzie szczególnie przydatny w przypadku weryfikacji próbek dużych grup, np. 100 osób pozostających w kwarantannie.

Dzięki nowemu urządzeniu Szpital Uniwersytecki zbada próbki m.in. grupy osób w kwarantannie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym przy ul. Wielickiej w Krakowie oraz pracowników i pacjentów szpitala w Bochni.

Równocześnie Szpital Uniwersytecki będzie prowadził testy dotychczasową metodą, która jest półautomatyczna i posłuży do badań mniejszych partii materiału. Stara metoda daje szansę zbadania do 16 próbek w jednej partii.

Dyrektor SU ma nadzieję, że w następnych dniach szpital przyspieszy tempo odpowiadania na potrzeby, a próbki osób potencjalnie chorych napływają z całego województwa.

Co ważne, szpital od początku badał swoich pracowników, którzy potencjalnie mogli być zakażeni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama