Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli substancję silnie hamującą zakażenie koronawirusem

Jak twierdzą, to substancja innowacyjna na skalę świata.

Przekonują również, że wyniki ich pracy są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku.

Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, a także MERS-CoV.

HTCC (czyli inhibitory polimerowe, związki polimerowe) stworzone zostały na bazie chitozanu - związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów. Od lat jest on używany jest w medycynie od lat, m.in. jako składnik leków na odchudzanie oraz podnoszących odporność. Nad jego nowymi zastosowaniami pracują też naukowcy Politechniki Krakowskiej, którzy na bazie chitozanu stworzyli aerożele mogące służyć m.in. jako nośniki leków do kontrolowanego dostarczania i uwalniania substancji np. przeciwnowotworowych.

Obecnie badacze wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike, tworzącym "koronę" wirusa, i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji - wnikanie wirusa do komórki.

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). - Jest to jeden z najdoskonalszych modeli - podkreślają autorzy badań.

Naukowcy potrzebują teraz partnera komercyjnego lub instytucjonalnego, który zająłby się badaniami wdrażającymi wykorzystanie nowej substancji w klinikach. HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach. Do stosowania u ludzi nie jest jednak zatwierdzona. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy