Nowy numer 39/2023 Archiwum

Osiołek w zagrodzie, czyli czas najważniejszych pytań

"Jedynym sensem naszego życia jest Ukrzyżowana Miłość. To Ona daje nadzieję i umocnienie" - pisze na FB bp Damian Muskus OFM w rozważaniu zatytułowanym "Osiołek w zagrodzie".

Krakowski biskup pomocniczy, który był przez wiele lat kustoszem sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, proponuje rozważania oparte na treściach misteriów kalwaryjskich, odwołanych w tym roku z powodu pandemii koronawirusa. "Na szczęście można być dziś na Kalwarii #mimoDrzwiZamknietych. Umożliwia nam to pielgrzymowanie sercem" - zachęca do udziału w tych nietypowych misteriach.

Rozważania opatruje własnymi fotografiami, wykonanymi podczas misteriów.

W Niedzielę Palmową hierarcha opublikował pierwszy post zatytułowany "Osiołek w zagrodzie".

Nawiązuje w nim do słów z Ewangelii św. Mateusza: "Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: «Kto to jest?» A tłumy odpowiadały: «To jest prorok, Jezus z Nazaretu w Galilei»”.

"I nie pójdziemy dziś, jak co roku, z palmami do naszych kościołów. Z naszych ust nie wyrwie się entuzjastyczne: Hosanna! Na pustych i cichych ulicach nie ujrzymy oznak świętowania. Nawet Polska Jerozolima, jak nigdy dotąd, zdaje się być nieporuszona. Osiołek pozostanie w zagrodzie. Nie będzie miał swojego święta" - pisze bp Muskus.

Osiołek w zagrodzie, czyli czas najważniejszych pytań   Osiołek pozostanie w swojej zagrodzie... Bp Damian Muskus OFM

Jak zauważa, świat zamarł, ale "ludzkie serca drżą, przepełnione lękiem, poczuciem osamotnienia, szukające sensu w nieznanym dotąd doświadczeniu". "Pozwólmy, by na nowo rozbrzmiało w nich pytanie: Kto to jest?. Być może dotąd zbyt pochłaniało nas zewnętrzne świętowanie. Wiwatowanie z tłumem zagłuszało w nas to podstawowe pytanie. Pochłonięci świętowaniem, gubiliśmy Chrystusa" - stwierdza.

"A przecież On nie dla własnej chwały i nie ku uciesze widzów wjeżdża w środek wielkiego miasta, ale po to, by wejść na drogę męki” – zauważa hierarcha i namawia, by odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania: "Kim jest dla mnie Chrystus? Kim ja jestem dla Niego?".

"Ten czas, czas próby, stanowi wyjątkową okazję, by szczerze odpowiedzieć na te pytania i na nowo odkryć, że jedynym sensem naszego życia jest Ukrzyżowana Miłość. To Ona daje nadzieję i umocnienie" - podsumowuje hierarcha.

Osiołek w zagrodzie, czyli czas najważniejszych pytań   Ludzkie serca drżą... Bp Damian Muskus OFM

Kolejne posty bp. Muskusa będą się ukazywać w rytmie kolejnych dni misteriów, które w tym roku się nie odbędą - można jednak uczestniczyć w nich duchowo. Wpisy pojawią się w Wielką Środę, Wielki Czwartek i Wielki Piątek ok. godz. 10.

W Wielką Środę podczas misteriów kalwaryjskich następuje wspomnienie dwóch ważnych wydarzeń z ostatnich chwil Zbawcy na ziemi: Uczty u Szymona oraz Zdrady Judasza. Poprzedza je śpiew pielgrzymów, którzy zmierzają do swojej świątyni w Jerozolimie.

W Wielki Czwartek, po odśpiewaniu Gorzkich Żali, następuje kolejna część misteriów, czyli sceny Ostatniej Wieczerzy, zdrady Judasza i sądu Rady Żydowskiej. 

Kulminacją obchodów jest Wielki Piątek, kiedy to dziesiątki tysięcy pątników wcześnie rano zbierają się przy kaplicy U Kajfasza, by tam obejrzeć scenę porannego sądu nad Jezusem. Stąd wyruszają do Piłata i Heroda, by po wysłuchaniu Dekretu, czyli wyroku śmierci na Zbawcy i towarzyszyć Jezusowi w Jego krzyżowej drodze. Pielgrzymi idą na Golgotę. Po drodze inscenizowane są trzy upadki, spotkanie z Matką, św. Weroniką i niewiastami jerozolimskimi.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast