Nowy numer 22/2020 Archiwum

Niedziela Palmowa na Wawelu

Mszę św. w katedrze wawelskiej w rozpoczynającą Wielki Tydzień Niedzielę Męki Pańskiej, zwaną potocznie Niedzielą Palmową, odprawił dziś abp Marek Jędraszewski.

- Dzisiaj, w Niedzielę Palmową, słuchając Ewangelii Mateusza o uroczystym mesjańskim wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a potem o Jego męczeńskiej śmierci, śpiewamy: "Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!" - "Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus, Chrystus Władcą nam!" - mówił metropolita krakowski.

Starając się zrozumieć sens tego, co działo się prawie dwa tysiące lat temu, abp Marek Jędraszewski powiedział, że  jego źródłem była "całkowicie wolna zbawcza decyzja Chrystusa, podjęta jako wyraz posłuszeństwa wobec Ojca, a zarazem będąca przejawem Jego nieskończonej miłości do ludzi". Postanowienie Jezusa o mesjańskim wjeździe do Jerozolimy było częścią owego posłuszeństwa.

W chwili wjazdu tłum (gr. ochlos) witał Zbawiciela radosnymi okrzykami "Hosanna". Kilka dni później ten sam tłum, podburzony przez arcykapłanów, domagał się Jego śmierci. Zdradził Go także Judasz i zaparł się uczeń Piotr. Nie to było jednak powodem śmierci Mesjasza. - Nie tłumy, nie ochlokracja, nie zdrajcy zadecydowali o ostatecznym losie Jezusa. O Jego losie zadecydował sam Bóg Ojciec. Jak pisał św. Paweł: "Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM – ku chwale Boga Ojca" - przypomniał metropolita krakowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama