Nowy numer 39/2023 Archiwum

Tyniec. Benedyktyni proszą o wsparcie

Skutki przepisów porządkowych związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa stały się dotkliwe m.in. dla klasztorów. O wsparcie proszą m.in. mnisi benedyktyńscy z krakowskiego opactwa w Tyńcu.

W ostatnich tygodniach dom gości stoi pusty, odwołano rezerwacje, rezygnujemy z prowadzenia rekolekcji; nasze przychody spadły niemal do zera. Tymczasem w dalszym ciągu jesteśmy obowiązani do wypłacenia pensji naszym pracownikom (którzy utrzymują swoje rodziny) i regulowania rachunków - zaapelował o. opat Szymon Hiżycki OSB.

- Zdaję sobie sprawę, że sami jesteście w trudnym położeniu, niemniej ośmielam się was prosić o pomoc w potrzebie - mam tutaj na myśli tak pracowników, których nie chcemy pozostawić bez środków do życia, jak i nas wszystkich, którzy ponosimy odpowiedzialność za utrzymanie opactwa w tym okresie - dodał ojciec opat.

By zaspokoić wspomniane potrzeby finansowe, mnisi muszą zebrać w kwietniu 80 tys. zł, do 1 czerwca zaś w sumie - 240 tys. zł. Na razie udało się zebrać prawie 33 tys. zł. Apel ojca opata oraz aktualności i szczegółowe dane potrzebne do ewentualnych przelewów można znaleźć na stronie internetowej www.wsparcie.benedyktyni.com.

Mnisi tynieccy nawet w czasie epidemii są wierni dewizie swego założyciela św. Benedykta: "Ora et labora" (Módl się i pracuj). Modlą się nieprzerwanie, odprawiają Msze św. i liturgię godzin, pracują i studiują. Służą także wiernym spowiedzią. Ze względów ostrożności nie odbywa się ona jednak w konfesjonale, lecz w pomieszczeniach odnowionej tzw. Wielkiej Ruiny oraz Opatówki.

Na kanale Opactwa Benedyktynów w Tyńcu w serwisie YouTube można znaleźć aktualne rozważania wielkopostne. Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie transmitowana zaś za pośrednictwem kanału klasztornego www.tyniec.tv.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast