Nowy numer 22/2020 Archiwum

Od mycia naczyń do męki Pańskiej

Nie mogąc, jak co roku, wystawić Misterium Męki Pańskiej studenci z DA "Na Miasteczku" w Krakowie postanowili nagrać słuchowisko. Pomysł, aby amatorsko ponagrywać się telefonami, powstał podczas mycia naczyń, a zaowocował w pełni udźwiękowionym dziełem.

Wśród odwołanych z powodu pandemii koronawirusa wydarzeń znalazło się także akademickie Misterium Męki Pańskiej. Krakowscy studenci już od kilku lat angażowali się w projekt, który pomagał wejść w przeżywanie świąt Wielkiejnocy.

Gdy w połowie marca padła decyzja o odwołaniu zajęć dydaktycznych na krakowskich uczelniach, tegoroczne misterium również stanęło pod znakiem zapytania. - Cały czas mieliśmy nadzieję, że cała ta sytuacja szybko minie i będziemy mogli misterium wystawić. Nie robiliśmy prób, ale każdy miał w domowym zaciszu ćwiczyć swoją rolę - mówi Karolina, autorka scenariusza i reżyser całego przedsięwzięcia. 

- Dużo słucham różnych podcastów i audiobooków. Może dlatego podczas mycia naczyń wpadł mi ten pomysł: skoro mamy scenariusz, mamy porozdzielane role, to może spróbujmy to zrobić w formie audio - opowiada Wojciech, wcielający się w rolę Kajfasza. 

Choć czasu było mało, bo do Wielkanocy zostały dwa tygodnie, studenci szybko przystąpili do pracy. - Mieliśmy trochę wyzwań. Trzeba było przerobić scenariusz, bo pewne rzeczy miały być wcześniej zagrane np. tylko mimiką czy gestem, co przy formule słuchowiska byłoby kłopotliwe. No i musieliśmy jakoś zadbać o jakość nagrań w sytuacji, gdy każdy korzysta z innego telefonu - wspomina Karolina.

Do ostatnich chwil nie było wiadomo, czy słuchowisko będzie gotowe przed świętami. - Nikt z nas nie robił wcześniej takich rzeczy, więc wszystkiego musieliśmy się uczyć od podstaw. Okazało się, że Ola z naszego DA studiuje inżynierię akustyczną, więc sporo nam pomogła przy ogarnięciu nagrań i montażu - mówi Maciej, odpowiedzialny za udźwiękowienie całego spektaklu.

Słuchowisko o męce Pańskiej to pierwszy tego typu polski projekt na YouTube. Scenariusz powstał na podstawie książki Franka Viola i Mary DeMuth "Dzień, w którym spotkałam Jezusa", fragmentów scenariusza "Spotkałem Pana" autorstwa ks. Marcina Napora oraz fragmentów scenariusza "Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał" (autor nieznany). Premiera odbędzie się w Wielki Czwartek o godz. 21 na kanale YouTube DA "Na Miasteczku".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama