Nowy numer 22/2020 Archiwum

Adoracja relikwii gwoździa Krzyża Pańskiego

Przechowywana w katedrze na Wawelu cząstka jest jedyną tego typu relikwią w Polsce.

Relikwie gwoździa Krzyża Pańskiego zostaną wyniesione w katedrze na Wawelu w godzinie śmierci Chrystusa.

O 15.00 rozpocznie się, transmitowane w mediach społecznościowych, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego wraz z adoracją bezcennych relikwii. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy wierni mogą je zobaczyć.

Cząstkę gwoździa Krzyża Pańskiego otrzymał król Władysław Jagiełło od papieża Marcina V. Był to dowód wdzięczności papieża za to, że Litwa przyjęła chrzest bez rozlewu krwi.

Na co dzień relikwia z gwoździa przechowywana jest w zabytkowym relikwiarzu z XVII wieku w skarbcu katedry na Wawelu. Klosz na relikwie ma na wieczku inskrypcję: Stanislaus a Grocho Grochowski archiep (iscopus) Leopoliensis (Stanisław z Grochowa Grochowski arcybiskup lwowski). Na złotej miseczce znajduje się cząstka gwoździa Chrystusa, przytwierdzona złotym paskiem do żelaznego gwoździa, oprawnego w złoto i przyozdobionego szlachetnymi kamieniami. Klosz na relikwie opleciony jest wieńcem z cierni, zwieńczony figurką anioła z krzyżem. Na barokowej podstawie umieszczono owalne plakiety z płasko rzeźbionymi scenami: Wieczerzy Pańskiej, Modlitwy w Ogrojcu, Biczowania i Cierniem Koronowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    12.05.2020 10:18
    Dlaczego ta informacja pojawia się na górze, jakby była najnowszą z "Kościoła"? Przecież pochodzi sprzed miesiąca. A info o nabożeństwie o 15.00 jest po prostu mylące, jako że dotyczy Wielkiego Piątku...
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama