Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Informację potwierdził Marcin Mikos, zastępca dyrektora Szpitala im. Józefa Dietla w Krakowie.

"Potwierdzam, że kard. Marian Jaworski trafił do Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie. Jego stan jest poważny, ale stabilny" - przekazał dziennikarzom M. Mikos.

Arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej trafił do szpitala w nocy z czwartku na piątek.

Kard. Marian Jaworski urodził się w 1926 r. we Lwowie. Po ukończeniu szkoły wstąpił do Seminarium Duchownego we Lwowie, a ze względu na wojnę formację kontynuował w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia przyjął z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka w Kalwarii Zebrzydowskiej w 1950 r. Przez dwa lata był wikariuszem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej koło Lubaczowa.

W 1984 został administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, a w 1991 objął urząd metropolity lwowskiego. W 2001 Jan Paweł II kreował go kardynałem. Brał udział w konklawe, na którym wybrano na papieża kardynała Josepha Ratzingera. W 2008 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Krakowie.

Otrzymał wiele wyróżnień. Do najważniejszych należą: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia teologiczne i dydaktyczne oraz za posługę duszpasterską Kościołowi Lwowskiemu oraz Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama