Nowy numer 22/2020 Archiwum

Karmelitanki bose: Serce Kościoła i świata dziś bardzo cierpi

Żyjące w ścisłej klauzurze siostry karmelitanki bose z klasztoru na krakowskim Łobzowie składają świąteczne życzenia na kanale YouTube.

Wspólnota mniszek zapewnia, że przeżywa ze wszystkimi lęk i samotność, ból i rozdarcie spowodowane pandemią. - Jako karmelitanki bose żyjemy w sercu Kościoła i świata, a to serce dziś bardzo cierpi - mówią.

Siostry podkreślają, że towarzyszą w swoich modlitwach chorym i samotnie konającym w domach i szpitalach. Wspierają także pasterzy Kościoła, biskupów i kapłanów, a także rządzących i wszystkich, którzy podejmują ważne decyzje.

- Kochani lekarze, pielęgniarki, ratownicy i wolontariusze! Dziękujemy wam za wasz trud, poświęcenie i oddanie. Modlitwą ogarniamy wojsko, policję, strażaków, służby i wszystkich, którzy się angażują na pierwszej linii frontu - mówią w nagraniu.

- Jesteśmy z wami wszystkimi, którzy pozostajecie zamknięci w waszych domach i być może to was przerasta. Żyjąc w odosobnieniu klauzury jesteśmy świadome tego, co mogą przeżywać wasze serca - podkreślają mniszki i życzą wszystkim "pokoju serca, nadziei i siły".

- Jesteśmy świadome walki, która toczy się między dobrem a złem, między światłością a ciemnością. Wielu z was nie może uczestniczyć w Eucharystii. Każdą Mszę w naszym domu celebrujemy z myślą o was. Składamy na ołtarzu wasze cierpienia, bóle, waszą tęsknotę za sakramentami i modlitwą we wspólnocie Kościoła - zapewniają karmelitanki z Łobzowa.

- Święta Zmartwychwstania wnoszą w nasze życie ogromną nadzieję. Jezus zwyciężył śmierć, w każdym cierpieniu jest z nami, historia nie wymknęła się z Jego rąk. Jest Panem życia i tym życiem pragnie obdarzać. Na krzyżu oddał nas Maryi i Ona jest naszą Matką. Jej powierzamy was wszystkich - wskazują mniszki.

Klasztor pw. Opieki św. Józefa ufundowany został w Krakowie przez karmelitanki wyrzucone z Poznania w okresie Kulturkampfu. Regularne życie zakonne rozpoczęto na Łobzowie 1 sierpnia 1875 roku. W latach 1903-1904 wybudowany został obecny kościół.

Karmelitanki z klasztoru łobzowskiego, wraz ze swoją fundatorką m. Ksawerą Czartoryską, przyczyniły się do odrodzenia życia karmelitańskiego na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Starały się u ówczesnego generała zakonu karmelitów bosych o pomoc w odnowie życia zakonnego w jedynym klasztorze ojców w Czernej. Z ich inicjatywy powstała fundacja klasztoru braci w Krakowie. Mniszki także wspierały zamiar wstąpienia do Karmelu Józefa Kalinowskiego, znanego dziś jako św. Rafał Kalinowski, którego kanonizował Jan Paweł II w 1991 roku.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama