Nowy numer 22/2020 Archiwum

Teresa Lipowska wspiera uruchomiony przez Szlachetną Paczkę telefon dla seniorów "Dobre słowa"

Aktorka znana z serialu "M jak Miłość" rozmawia z seniorami o samotności.

Teresa Lipowska o samotności wie całkiem sporo, bo od 14 lat jest osobą samotną. - I tę samotność dzielę sama ze sobą - mówi i tłumaczy, czym jest owa samotność: - Jeżeli człowiek przychodzi do domu i patrzy na zdjęcia najbliższej osoby, z którą był 44 lata, to nawet kiedy jest otoczony ludźmi, samotność doskwiera. Mam rodzinę i cudownych przyjaciół. Normalnie się z nimi kontaktowałam - przychodziłam, piliśmy kawę, rozmawialiśmy. Coś sobie pichciliśmy. Ale teraz są cztery ściany. I ja sama - dodaje 82-letnia aktorka.

Przed ogłoszeniem ogólnonarodowej kwarantanny nie przypuszczała, że będzie jej potrzebna umiejętność korzystania z komputera czy internetu. - Bliskich, znajomych, pracę miałam na wyciągnięcie ręki i nie potrzebowałam internetu. Teraz to by mi się jednak szalenie przydało. A w tej chwili nikt do mnie nie przyjdzie, żeby mnie tego nauczyć... - tłumaczy T. Lipowska.

Na szczęście w jej bloku pojawiła się piękna inicjatywa. Młodsza osoba napisała karteczkę, że gdyby ktoś w wieku seniorskim potrzebował czegoś z apteki czy sklepu, to jest do dyspozycji. - I ja skontaktowałam się z tą osobą. Polacy to są ludzie, którzy w sytuacjach kryzysowych, podbramkowych potrafią sobie pomóc. Potrafią się jakoś zorganizować - mówi aktorka.

Jak wynika z "Raportu o samotności", przygotowanego przez Szlachetną Paczkę, co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania. Jednoosobowych gospodarstw jest dziś w Polsce aż 5 milionów. Przymusowa kwarantanna związana z pandemią koronawirusa pogłębia poczucie samotności, zwłaszcza u osób starszych, co przynosi dramatyczne konsekwencje - zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i kondycji fizycznej. Co więcej, w dobie epidemii i powszechnej izolacji seniorzy mają utrudnione dotarcie nie tylko do rodziny i przyjaciół, ale także do osób, które w innej sytuacji mogłyby je wesprzeć - do specjalistów, terapeutów, psychologów czy po prostu wolontariuszy.

Właśnie dlatego Szlachetna Paczka uruchomiła "Dobre słowa", czyli telefon dla seniorów. Pod numer: (12) 333 70 88 dzwonić można codziennie od godz. 10 do 12 oraz od 17 do 19.

- Według WHO, w Europie aż 95 proc. osób zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem miało powyżej 60 lat. Dlatego społecznie i tak zwyczajnie, po ludzku, ważne jest, byśmy pamiętali o seniorach. Osób starszych i samotnych nie widać na co dzień. Mało kto o nich pamięta w normalnych okolicznościach. A co dopiero teraz - przypominają wolontariusze Szlachetnej Paczki.

- Dzwonię, bo chcę sprawdzić tylko, czy telefon działa. Czy jak poczuję się gorzej, to na pewno ktoś odbierze - rozpoczęła rozmowę na linii "Dobre słowa" pani Krysia. Mówiła, że jakoś sobie radzi. Po kilku dniach zadzwoniła ponownie. Chciała po prostu porozmawiać z drugim człowiekiem. By było jej nieco raźniej.

W promocji telefonu "Dobre słowa" pomóc może każdy. Wystarczy, że wydrukujemy ulotkę lub plakat (można je znaleźć na www.szlachetnapaczka.pl) i zostawimy je w klatce schodowej, w sklepie albo wszędzie tam, gdzie może je zobaczyć senior potrzebujący wsparcia. Z kolei jeśli mamy w bliskim otoczeniu starsze osoby, warto przekazać im tę informację.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama