Nowy numer 22/2020 Archiwum

Polska Misja Medyczna pomaga polskim szpitalom

30 tys. zł, zebranych w akcji #razemdlalekarzy, zostanie przekazanych do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Szpitala im. Biernackiego w Mielcu i ZOL "Pasternik" w Modlniczce.

W akcję włączyło się do tej pory 170 darczyńców, wspierają ją również różne znane osoby. Pieniądze, które są już na koncie, wystarczą na zakup ok. 200 kombinezonów i 200 zestawów ochronnych dla personelu medycznego.

- Jesteśmy dumni, ponieważ po raz kolejny pokazaliśmy wielką solidarność. Dziesiątki Polaków, w tym znani artyści, zaangażowało się, żeby pomóc osobom, które dbają o nasze zdrowie, a są na pierwszej linii frontu - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z PMM. Wcześniej Polska Misja Medyczna przekazała 10 tys. zł oraz namiot polowy dla Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Jeden z największych szpitali w Polsce - Szpital Uniwersytecki w Krakowie - jest jedną z 19 placówek, które pełnią funkcję szpitala zakaźnego. Obecnie przebywają tam 172 osoby zakażone, a w ostatnim czasie kilkanaście osób opuściło szpital po wygranej walce z koronawirusem. Nie oznacza to jednak, że szpital nie potrzebuje dodatkowej pomocy.

- Walka z COVID-19 to ogromne wyzwanie dla całego naszego społeczeństwa oraz przede wszystkim szpitali, które stoją na pierwszej linii frontu. Sytuacja epidemiologiczna, w jakiej się znaleźliśmy, była sytuacją absolutnie wyjątkową, bez precedensu, stąd tak trudno było się na nią przygotować zawczasu. Zapewniam jednak, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić państwu odpowiednie leczenie, a lekarzom najlepsze warunki ochrony i bezpieczeństwa. I w tym właśnie nieoceniona jest pomoc darczyńców, która w tej kryzysowej sytuacji jest dla nas realnym wsparciem - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Obecna sytuacja w zakładach opiekuńczo-leczniczych również wygląda na wyjątkowo trudną. - Koszty są ogromne. Pracujemy w trybie 24-godzinnym, potrzebujemy minimum 3 maseczki dla pracownika na 12-godzinny dyżur, a przy obecnych cenach za maseczki jest to finansowo niemożliwe. Do tego dochodzą rękawiczki, fartuchy. Tego najbardziej potrzebujemy. Zapasów zostało nam maksymalnie na tydzień, a nie otrzymujemy pomocy z zewnątrz. Dlatego dzięki pieniądzom z akcji #razemdlalekarzy będziemy mogli bezpiecznie pomagać - mówi Alicja Tuczyk, dyrektor ZOL "Pasternik" w Modlniczce.

Akcję #razemdlalekarzy w dalszym ciągu można wesprzeć na www.pmm.org.pl.

To nie wszystko. Polska Misja Medyczna, pomagająca na co dzień w najuboższych regionach na świecie (w Mjanmie, Tanzanii czy na Bliskim Wschodzie), postanowiła też "osłodzić" trudne chwile podopiecznym oraz służbie medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. - 162 opakowania ptasiego mleczka dotarły z Krakowa do Warszawy, do lekarzy i dzieci, których nie mogą odwiedzać w szpitalu rodzice - mówi M. Olasińska-Chart. - Teraz mamy nadzieję, że nasza pomoc w najbliższych dniach dotrze poza Polskę. Od 4 lat pomagamy ratować życie dzieci i kobiet w Syrii, a sytuacji medycznej nie można w ogóle porównać z bezpiecznymi warunkami szpitalnymi w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama