Nowy numer 22/2020 Archiwum

Metropolita krakowski przypomina wiernym o obowiązku zasłaniania ust i nosa w kościele

Abp Marek Jędraszewski wydał dokument dotyczący niektórych kwestii liturgicznych w czasie obowiązującego stanu epidemii.

Publikujemy jego pełną treść.

"W nawiązaniu do »Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii« przekazuję następujące wyjaśnienia i wskazania:

1. Wyjaśnienia dotyczące prawnego obowiązku zakrywania ust i nosa:

a) Wierni gromadzący się w kościołach na sprawowaniu liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Duszpasterze powinni przypominać o tym obowiązku, ale odpowiedzialność za wypełnienie nakazu ponosi każdy wierny osobiście.

b) Duchowny sprawujący kult religijny zwolniony jest z obowiązku zakrywania ust i nosa.

c) Duchowny wykonujący w pomieszczeniach kościelnych inne czynności duszpasterskie, jeśli w tym czasie ma bezpośredni kontakt z wiernymi, ma obowiązek zasłaniania ust i nosa.

2. Wskazania duszpasterskie dotyczące celebracji liturgicznych:

a) Mając na uwadze nauczanie papieża Franciszka o potrzebie bliskości pasterskiej z ludem, zachęcam księży do niesłabnącej gorliwości w trosce o dobro duchowe wiernych. Stała dyspozycyjność powinna przejawiać się nie tylko w obowiązku rezydencji, ale też w pełnym poświęcenia codziennym sprawowaniu sakramentów, szczególnie pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Należy w tym trudnym czasie pamiętać o opiece nad osobami chorymi, w domach i szpitalach oraz o samotnych i bezdomnych. Dbałość o jak najszersze wykorzystanie współczesnych środków przekazu, zgodnie ze słowami Ojca Świętego, powinna uwzględniać ich ograniczone wirtualne możliwości komunikacyjne w przestrzeni pastoralnej.

b) Podtrzymuję zachętę do przyjmowania Komunii św. na rękę. Należy jednak uszanować pragnienie wiernych przyjęcia Komunii św. do ust z zachowaniem ostrożności, roztropności i zasad higieny.

c) Polecam, aby w kościołach parafialnych raz w tygodniu, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel (por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 374), odprawiana była Msza święta według formularza »W czasie pandemii«.

d) W związku z apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 kwietnia 2020 roku do Modlitwy Wiernych w czasie Mszy Świętej należy dodać wezwanie błagalne o deszcz (zał. nr 2). Zachęcam również, aby w czasie sprawowania Eucharystii poza niedzielami i uroczystościami korzystać z kolekty mszalnej »Modlitwa o deszcz« (MR, s. 167). Podobna intencja powinna towarzyszyć zbliżającym się dniom modlitw o urodzaje i za kraje głodujące (dawne »Dni Krzyżowe«) w dniach 18-20 maja 2020 r.

Wobec wszystkich, którzy w duchu cierpliwości i pokory przeżywają obowiązujące ograniczenia, wyrażam wdzięczność i łączę się w ewangelicznej nadziei.

Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama