Nowy numer 13/2024 Archiwum

Abp Marek Jędraszewski: Czytajmy Pismo Święte i w nim odnajdujmy dla siebie duchową inspirację

- Pismo Święte to podstawowe źródło naszej wiary i nadziei - mówił podczas Mszy św. inaugurującej obchody Niedzieli Biblijnej w Polsce metropolita krakowski.

Eucharystia, która była transmitowana przez TVP1, odprawiona została w kaplicy klasztornej sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W homilii metropolita przypomniał, że III Niedziela Wielkanocna jest obchodzona w Kościele katolickim w Polsce jako Niedziela Słowa Bożego, powiązana z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego i z Tygodniem Biblijnym. - W centrum naszej refleksji staje zatem Pismo Święte jako podstawowe źródło naszej wiary i nadziei, które dogłębnie przemienia ludzkie serca - zaznaczył arcybiskup.

Przekonywał też, że potęga i moc Bożego słowa objawiły się dwóm uczniom zdążającym z Jerozolimy do Emaus. I choć początkowo nie rozpoznali Zmartwychwstałego, to słuchając Go, czuli dokonującą się w nich duchową przemianę. Ich serca zaczęły bowiem pałać. Kiedy zaś pod wieczór rozpoznali Jezusa przy łamaniu chleba, z radością wrócili do Jerozolimy, by razem z innymi uczniami wspólnie cieszyć się prawdą, że Pan zmartwychwstał.

- Kiedy w dzień Pięćdziesiątnicy zstąpił na Apostołów Duch Święty, radosną prawdę o zmartwychwstałym Chrystusie zaczęli oni głosić całemu światu z wielką mocą. (…) Historia uczniów zdążających do Emaus, a także same początki Kościoła, dobitnie wskazują na to, że Pismo Święte zawiera w sobie niezwyciężalną moc prawdy, odnoszącej się do Boga i Jego zbawczej miłości do świata. Ta moc prawdy daje nam też siłę nadziei, zwłaszcza w sytuacjach niepewności, lęków i obaw odnoszących się zarówno do naszej teraźniejszości, jak i do bliższej, a także dalszej, w tym również ostatecznej, przyszłości - zauważył metropolita, dodając: - Doświadczamy tego zwłaszcza obecnie, w okresie pandemii, która tak radykalnie zmieniła naszą codzienność. Większość z nas ciągle nie może w zwyczajny sposób uczestniczyć w Eucharystii. Pozostaje nam zatem łączność - dzięki środkom społecznego przekazu - ze sprawowaną w kościołach Mszą św., a także wspólna, rodzinna modlitwa. Jednakże w tych tak trudnych dla nas wszystkich czasach otwiera się równocześnie jeszcze większa niż dotychczas możliwość, a nawet konieczność, aby czytać - zarówno indywidualnie, jak i wspólnotowo - Pismo Święte i właśnie w nim szukać i odnajdywać dla siebie duchową inspirację i wewnętrzną równowagę.

Abp Jędraszewski zachęcał też, byśmy - ilekroć sięgamy do Pisma Świętego i odkrywamy zawarte w nim prawdy Boże - powtarzali za Piotrem Opoką: "To właśnie tu znajdują się »słowa życia wiecznego«".

Hasłem tegorocznej Niedzieli Biblijnej są słowa "Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy