Nowy numer 22/2020 Archiwum

Szybko, ale nie ulgowo. Otwarcie procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II

- Papież często wracał do doświadczenia domu - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Wadowicach.

W bazylice Ofiarowania NMP, gdzie znajduje się chrzcielnica, przy której został ochrzczony mały Karol Wojtyła, i obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym często się modlił, odbyło się uroczyste otwarcie procesów kanonizacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów - rodziców przyszłego papieża.

Sesja rozpoczęła się modlitwą do Ducha Świętego, której nauczył św. Jana Pawła II jego ojciec.

- Chcę tutaj, w tym miejscu, zaświadczyć, w obecności zgromadzonych kapłanów, że jako wieloletni sekretarz kard. Wojtyły i papieża Jana Pawła II wiele razy słyszałem od niego, że miał świętych rodziców - mówił podczas pierwszego posiedzenia trybunałów kard. Dziwisz.

Opowiadał o tym, że papież często wspominał przede wszystkim ojca, Karola seniora, z którym łączyła go "nie tylko więź synowska, ale prawdziwa duchowa przyjaźń". - Wspominał, jak w rodzinnym domu znajdował ojca klęczącego nocą w drugim pokoju, zatopionego w modlitwie. Z wielkim wzruszeniem opowiadał o wspólnych pielgrzymkach do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. To za sprawą ojca przyjął szkaplerz w pobliskim kościele karmelitów bosych "na górce" i modlił się tam do św. Józefa - mówił najbliższy współpracownik świętego papieża.

Podkreślał, że relacja z ojcem, bliska i pełna wzajemnego zaufania, tkwiła głęboko w życiu księdza, biskupa i papieża Wojtyły. Jak zaznaczył kard. Dziwisz, Ojciec Święty mało pamiętał matkę, która zmarła, gdy miał 9 lat. Miłość do niej wyraził w wierszu "Nad Twoją białą mogiłą".

Sekretarz św. Jana Pawła II wspominał ponadto, że papież zawsze miał przy sobie niewielkie portreciki obojga rodziców. W Watykanie umieścił je na biurku. - Do doświadczenia domu powracał, kiedy mówił o tym, jak ważni są rodzice w naszym życiu, przywołując przykład świętych rodziców, którzy dobrze wychowali swoje dzieci, np. rodziców św. Teresy z Lisieux i innych świętych - dodał.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    08.05.2020 11:50
    Jeden fakt. Karol i Emilia wzięli ślub 10 lutego 1906 roku, a 27 sierpnia 1906 roku urodził się im syn, Edmund. Taka to ta "święta" rodzina. Kto w ogóle dopuścił do otwarcia procesu beatyfikacyjnego jawnych cudzołożników?
    doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama