Większość wydarzeń musi odbyć się online, ale udział w nich może wziąć każdy.
Pracownicy instytutu przekonują, że pomimo trudnej sytuacji nie odpuszczają i nie poddają się, bo IDM musi trwać. - Jan Paweł II zawsze mówił, że trzeba od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nas nie wymagali. Dlatego robimy swoje. Wymagamy - mówi Magdalena Siemion i zaprasza do udziału w akcjach, które - we współpracy z archidiecezją krakowską - zostały zaplanowane w związku z przypadającą 18 maja 100. rocznicą urodzin papieża Polaka.
Pierwsza z nich dotyczy hymnu przygotowanego na jubileusz. Utwór "Nie zastąpi ciebie nikt" spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem, uzyskując na platformie YouTube ponad 4 miliony wyświetleń. - Mamy nadzieję, że będzie on śpiewany przez wszystkich Polaków - mówi Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
IDM zachęca bowiem do śpiewania oraz nagrywania swoich wykonań utworu. Na stronie internetowej instytutu oraz na jego profilu na Facebooku udostępnione zostały podkład muzyczny, słowa oraz nuty. - Czekamy na nagrania, które udostępnimy! Akcja jest bezterminowa, a pierwsze nagrania już spływają, i to nie tylko z całej Polski, ale nawet ze świata - zachęca do działania M. Siemion.
W mediach społecznościowych do końca roku trwa też akcja #DziękujemyJaniePawle2, do której zapraszają znani politycy oraz duchowni. Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2!
Kolejna akcja to maska z cytatem Jana Pawła II. - Należy (do końca roku) zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie w niej zdjęcie, a później przesłać na adres: magdalena.siemion@idmjp2.pl. Pod koniec roku stworzony zostanie album albo plakat upamiętniający ten trudny czas - tłumaczy M. Siemion i dodaje, że nie chodzi o to, by w tej masce chodzić, ale o to, by wybrane słowa miały odbicie w naszym życiu.
- Zastanawiałam się, czemu tak się stało, że 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II musimy spędzać w taki sposób, w dodatku w maskach. I nasunęła mi się odpowiedź: może Ojciec Święty chce nam coś powiedzieć? Może chodzi o to, byśmy zamilkli i nie urządzali kolejnych koncertów czy innych eventów, ale byśmy zastanowili się nad tym, co kiedyś do nas mówił? - zauważa M. Siemion.
Warto też wziąć udział w konkursie plastycznym "Laurka dla Jana Pawła II". Pracę można wykonać samodzielnie lub zaprosić do tego całą rodzinę. Zgłoszenie (do 13 maja) należy nadesłać w formie zdjęcia na adres mailowy instytutu.
- Czekamy również na wspomnienia ze spotkań ze św. Janem Pawłem II. Każde, nawet najmniejsze wspomnienie będzie dla nas bardzo ważne! Ze wszystkich powstanie Wielka Księga Świadectw - mówi M. Siemion.
Także organizowany co roku Bieg Dobroczynności "Veritatis Splendor" tym razem będzie musiał odbyć się wirtualnie. Instytut otwiera już ogólnopolskie zapisy do biegu, w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.biegdobroczynnosci.pl.
To jeszcze nie wszystko. Instytut planuje też otwarcie okolicznościowej wystawy, która będzie prezentowana na krakowskich Plantach. Na ulicach pojawi się również 21 billboardów i 400 plakatów upamiętniających 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.
Z kolei w poniedziałek 18 maja instytut udostępni online projekcję laserową, wykonaną na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Na elewacji kurii zobaczyć można będzie słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku. Tego samego dnia przed sanktuarium św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony.
Ostatnią propozycją jest czytanie online tekstu papieskiego utworu "Pamięć i tożsamość", w którym zawarte są przemyślenia dotyczące m.in. najważniejszych aspektów naszego życia religijnego, społecznego i narodowego: miłosierdzia, ewangelizacji, wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i kultury.