Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Informacje dotyczące 40. jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę

Jej organizacja zostanie przeprowadzona w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce.

Jak przekonują koordynatorzy pielgrzymki, epidemia trwająca w kraju i na świecie powinna jeszcze bardziej wzmocnić naszą modlitwę do Boga. Historia Polski i świata pokazuje bowiem, że wiele razy w dramatycznych chwilach ludzie zwracali się w modlitwie do Boga i byli wysłuchiwani. Tak było np. w Rzymie w 590 r., gdy dżuma zbierała śmiertelne żniwo. Papież Grzegorz Wielki niósł wtedy w błagalnej procesji wizerunek Maryi (zwany odtąd Salus Populi Romani - "Wybawicielka Ludu Rzymskiego"), prosząc o ocalenie miasta. Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd wierni pielgrzymują w wielu intencjach. Ikona stała się także jednym z symboli Światowych Dniach Młodzieży. Warto również przypomnieć, że narodziny Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej w 1711 r. przypadły w czasie trwającej wtedy zarazy.

Pielgrzymi idący do Jasnogórskiej Pani, jak zawsze, będą więc prosić o Jej wstawiennictwo i łaski dla Polski i całego świata. Towarzyszyć będzie im hasło: "Wielka tajemnica wiary".

Co ważne, organizacja pielgrzymki (która potrwa od 6 do 11 sierpnia) zostanie przeprowadzona w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce i z pełnym poszanowaniem wprowadzanych rozwiązań prawnych w zakresie organizacji wydarzeń masowych, w tym organizowanych w oparciu o akty prawne normujące stosunki państwo-Kościół.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, pielgrzymka zostanie zorganizowana w formie tradycyjnej (na pątniczy szlak wyruszy taka liczba pątników, jaka będzie dopuszczalna w sensie prawnym; konieczne będzie przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych) oraz w formie duchowej (pielgrzymowanie wirtualne będzie możliwe m.in. poprzez media społecznościowe, transmisje live). Pozwoli to na ożywienie, pogłębienie i wzmocnienie wiary nie tylko pątników, ale również całych ich rodzin.

Publikujemy pełne założenia pielgrzymki pieszej i duchowej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy