Zespół Opery Krakowskiej, chcąc uczcić 100. rocznicę urodzin papieża, nagrał w kościele paulinów na Skałce "Agnus Dei" z "Mszy koronacyjnej C-dur" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Premierowa prezentacja odbędzie się w niedzielę 17 maja w internecie.
Nagranie będzie dostępne od godz. 18.30 na kanale Opery Krakowskiej w serwisie YouTube oraz na profilu tej instytucji na Facebooku.
- Wybór miejsca realizacji tego koncertu nie jest przypadkowy - bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława była miejscem pamiętnego spotkania papieża Jana Pawła II z mieszkańcami, szczególnie młodzieżą krakowską, w trakcie pierwszej pielgrzymki w roku 1979 - powiedział Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. - Wielu członków zespołu naszego teatru albo było obecnych na tym spotkaniu, albo pamięta go z relacji telewizyjnych i radiowych, albo słyszało o niezwykłych okolicznościach tego spotkania z opowieści swoich rodziców lub starszych koleżanek i kolegów. Przesłanie tego spotkania i innych spotkań z Karolem Wojtyłą, papieżem, dla krakowian i Polaków jest swoistym drogowskazem etycznym, moralnym i emocjonalnym. Dlatego właśnie postanowiliśmy zrealizować ten koncert w tym miejscu - dodał.
Wybór kompozycji także nie był przypadkowy. W 1985 r. tę "Mszę" wykonywali na prośbę Jana Pawła II podczas obchodów uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w bazylice św. Piotra w Watykanie soliści, chór i orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej pod dyrekcją Herberta von Karajana. Artyści Opery Krakowskiej wykonywali zaś "Mszę" Mozarta m.in. przy okazji beatyfikacji Jana Pawła II.
Nagranie "Agnus Dei", które w zamyśle organizatorów i wykonawców ma być "gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku pandemii, oraz służbami walczącymi z jej skutkami, a także wyrazem nadziei, do której papież Polak nawoływał przez cały okres swojego pontyfikatu", miało niezwykły przebieg. Ze względów epidemicznych odbyło się bez udziału publiczności. Było niełatwe technicznie. W kościele, prócz ekipy technicznej, znaleźli się jedynie soliści: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń oraz organista Arkadiusz Bialic i dyrygent Tomasz Tokarczyk. Chór operowy, przygotowany przez Jacka Mentla, włączył się zaś wirtualnie.