Archidiecezja. Nowe wyliczenia dopuszczalnej liczby wiernych w świątyniach

Według nowych przepisów epidemicznych, od 17 maja w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć o połowę więcej osób niż do tej pory. Tym razem w świątyniach wyliczono limit maksymalny, przypisując 1 osobę do 10 mkw. powierzchni

Ta liczba dotyczy zarówno dni powszednich, jak niedziel i świąt, aż do wejścia nowszych regulacji prawnych. Nie wlicza się do niej celebransów nabożeństw i ministrantów. Zachowane zostały dotychczasowe przepisy sanitarne m.in.  odstęp 2 m między modlącymi się oraz nakaz noszenia maseczek, chust lub szalików zakrywających usta i nos.

To już czwarta regulacja w tej sprawie. Po wprowadzeniu pierwszych ograniczeń w nabożeństwach mogło uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, później zaś 5 osób. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, proponował, by wyznaczając dopuszczalną liczbę osób uczestniczących w nabożeństwach, wyliczać ją, biorąc pod uwagę 1 osobę na 9 mkw. powierzchni świątyni. Rząd jednak wyznaczył limit, biorąc pod uwagę 1 osobę na 15 mkw. Taki przepis obowiązywał od 20 kwietnia.

Tak czy inaczej, w związku z tym, że powierzchnie świątyń w naszej archidiecezji są zróżnicowane, aż do odwołania zróżnicowana będzie nadal także liczba osób uczestniczących w nabożeństwach.

W Krakowie najwięcej osób będzie mogło się modlić jednocześnie w katedrze wawelskiej - 225. W bazylice Mariackiej limit obliczono na 165  osób, w górnej bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - 250 osoby, w kościele Matki Bożej Królowej Polski „Arka Pana” w Bieńczycach - 200 osób, w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach - 150 osób, u franciszkanów - 131 osób, w tym w nawie głównej i transeptach – 84 osoby, w kaplicy Matki Bożej - 17 osób i w kaplicy Męki Pańskiej - 3- osób, w sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile - 117 osób (kościół parafialny św. Bartłomieja Apostoła jest zamknięty), w kościele św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy - 120) osób, w kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny 100 osób, w kościele Matki Bożej Różańcowej na Piaskach Nowych - 60 osób, zaś w kościele sióstr bernardynek przy ul. Poselskiej - 26 osób.

W niewielkim kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym będzie się mogło modlić 5 osób.

Podobna różnorodność jest w kościołach poza Krakowem. Przykładowo: w bernardyńskim kościele Stygmatów św. Franciszka w Alwerni - 80 osób, w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie - 47 osób, w kościele Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie – ok. 68  osób, w sanktuarium Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach - ok 60 osób, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem koło Mszany Dolnej - 27  osób, w sanktuarium maryjno-pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej - 150 (przy obliczaniu uwzględniono powierzchnię krużganków), w kościele św. Marcina w Krzeszowicach - 60 osób, w kościele św. Mikołaja w Liszkach - 90 osób, w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu - 75 osób, w kościele Narodzenia NMP w Myślenicach - 70  osób, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu - 140 osób, w znajdującym się też w tym mieście kościele św. Katarzyny - 60  osób, w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie - 60 osób, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach - 90 osób.

Msze św. i nabożeństwa z wielu świątyń naszej archidiecezji są nadal transmitowane przez internet.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..