Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wieliccy górnicy uczcili 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

W podziemnych korytarzach Kopalni Soli "Wieliczka" sporo jest miejsc związanych z postacią papieża Polaka.

Ojciec Święty często powtarzał słowa: "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata". Dla górników z wielickiej kopalni mają one szczególne znaczenie. Ci, którzy tu pracowali przez wieki, i ci, którzy pracują obecnie, zawsze bowiem odważnie dawali świadectwo swej wiary, budując kolejne kaplice, wieszając krzyże i gorliwie się modląc.

- Współcześnie nie tylko pielęgnują oni tradycje, ale też przy okazji ważnych rocznic duchowo spotykają się z Janem Pawłem II - mówi Monika Szczepa z wielickiej kopalni.

Nie inaczej było w poniedziałkowe przedpołudnie 18 maja. Z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego delegacje zarządu kopalni i związków zawodowych przy kopalni złożyły kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka w kaplicy św. Kingi i na powierzchni, przy alei Jana Pawła II.

- Wielicką kopalnię ze św. Janem Pawłem II łączy wyjątkowa więź. Wśród soli wiele jest miejsc z nim związanych - dodaje M. Szczepa.

Odwiedzających Kaplicę św. Kingi, gdy tylko zejdą po schodach, wita pomnik papieża Polaka. Ojciec Święty uśmiecha się i wydaje się błogosławić każdego solnego pielgrzyma. Postument z soli autorstwa wielickich górników-rzeźbiarzy upamiętnia ostatnią pielgrzymkę Ojca Świętego do ojczyzny. Trzej górnicy wykuli go w 1999 roku.

Kilka lat później, z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, Stanisław Anioł wyrzeźbił krzyż wzorowany na papieskim pastorale z solami z polskich kopalń. Pobłogosławiony w Watykanie papieską dłonią, od 2003 roku również zdobi kaplicę św. Kingi. Całości wystroju tej świątyni dopełniają relikwie krwi, które znajdują się w ołtarzu.

Górnicy postanowili też, że znajdujący się nieopodal kaplicy św. Kingi chodnik otrzyma nazwę Jana Pawła II, a na jego ociosach w 2005 roku zawisła tablica upamiętniająca 25-lecie powstania Solidarności. W dniu 100. urodzin Karola Wojtyły również w tym miejscu złożono kwiaty.

To jeszcze nie wszystko. Papież ma bowiem także swój witraż w znajdującej się przy podłużni Antonia kaplicy św. Jana. Od 2014 roku częścią ekspozycji muzealnej jest też kaplica jego imienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy