W galerii Międzynarodowego Centrum Kultury można od dziś oglądać wystawę grafik "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza". Galeria wznowiła działalność po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Nadal jednak przy zwiedzaniu obowiązują ograniczenia sanitarne.
Oczy zwiedzających zachwycają barwne, dokonane z wielką precyzją na przestrzeni od XVII wieku aż po wiek XIX przedstawienia flory i fauny. - Pochodzą z atlasów historii naturalnej, służących niegdyś uczonym. Wysoka jakość artystyczna zawartych w nich grafik kolorowanych powoduje, że stały się one pełnoprawnymi dziełami sztuki - poinformował Krzysztof Radoszek, kurator wystawy.
Pokazano na niej 40 atlasów flory i fauny, niemal 400 prac z wizerunkami ryb i ponad 90 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami ptaków i roślin. To m.in. dzieła niemieckiego ornitologa Johanna Wolffa, niemieckich entomologów: Carla Gustava Jablonsky’ego i Johanna Friedricha Wilhelma Herbsta, niemieckiej przyrodniczki i malarki Marii Sibylli Merian, francuskiego zoologa Georges’a Cuviera, angielskiego przyrodnika i ilustratora Eleazara Albina i francuskiego pisarza, podróżnika i przyrodnika Francoisa Levaillanta.
Grafiki pokazano w czterech odsłonach. W pierwszej, zatytułowanej "Ostęp", pokazano zwierzęta i rośliny, które występują m.in. w Polsce. Przyciągają oko m.in. przedstawione przez Ambrożego Gablera w atlasie Wolffa ptaki: wróbel, grubodziób zwyczajny i sikorka bogatka. Po przejściu do sali zatytułowanej "Zamorze", można zobaczyć ryciny z przedstawieniami wielkodziobych tukanów, papug i innych "rajskich ptaków" z wydanych na początku XIX w. w Paryżu atlasów ptaków egzotycznych, naukowy opis ornitologiczny F. Levaillanta sąsiaduje z rycinami wykonanymi wg rysunków Jacquesa Barrabanda. Wiele uwagi potrzeba, by przyjrzeć się uważnie wizerunkom kilkuset ryb, opublikowanych w latach 1828-1849 w Paryżu i Strasbourgu w 22-tomowym atlasie ichtiologicznym Georgesa Cuviera i jego ucznia Achillea Velenciennesa.
Odsłona pt. "Stół" przypomina, że niektóre gatunki zwierząt i roślin były hodowane z myślą o ich późniejszym spożyciu. Wśród talerzy rozłożono m.in. wielką grafikę Gabriela Bodenehra wg rysunku Johanna F. A. Krügera ,przedstawiającą suma. Umieścił ją Marcus Elieser Bloch, w swej wydanej pod koniec XVIII w. ekonomicznej historii naturalnej ryb w Niemczech. Zwiedzających wychodzących z wystawy przez barwny "Ogród", stworzony z barwnych rycin roślin ozdobnych pochodzących z łacińskojęzycznego atlasu Johanna Simona Kernera, wydawanego od 1795-1829 w Stuttgarcie. Jego tytuł brzmi w polskim przekładzie równie barwnie, jak barwne są przestawienia róży francuskiej, alstremerii, maku, paciorecznika i wielu innych - "Ogród wiecznie kwitnący ukazany w obrazach wybranych roślin, które z żywych okazów zdołano przedstawić".
Grafiki pochodzące ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie oraz Biblioteki Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, będzie można oglądać do 18 października, od wtorku do niedzieli, w siedzibie MCK przy Rynku Głównym 25.
W związku z sytuacją epidemiczną, w galerii będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 15 osób. Zarówno zwiedzający, jak i pracownicy powinni nosić maseczki ochronne oraz zachowywać dwumetrowy dystans. Obowiązkowe jest także odkażanie rąk płynem, który umieszczono w dozownikach przy wejściu do MCK. Przy wejściu umieszczono dozowniki z płynem do obowiązkowego odkażania rąk. Na razie wystawę można będzie zwiedzać jedynie indywidualnie.
Wizerunków papug egzotycznych jest na wystawie niemało. Bogdan Gancarz /Foto Gość