Nowy numer 30/2021 Archiwum

Niech piękno nas zbawia

Prof. Wincenty Kućma świętuje 85. urodziny i 70-lecie pracy twórczej.

Z tej okazji Mszy św. w kościele św. Józefa w Podgórzu przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W homilii, nawiązując do uroczystości Wniebowstąpienia Chrystusa, metropolita zauważył, że jest ono ukoronowaniem Paschy Jezusa i że to wydarzenie skłania nas do refleksji: „Czy to już wszystko?”. I czy „ziemia, na której stoimy, jest naszym ostatecznym przeznaczeniem?”.

Jak mówił, cytując Benedykta XVI, „jesteśmy wezwani, by stojąc na ziemi, wpatrywać się w niebo – kierować uwagę, myśl i serce w stronę niepojętej tajemnicy Boga”. – Tę uroczystość przeżywamy wspólnie z jubileuszem prof. Kućmy. Wybitny rzeźbiarz, pedagog, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny ASP w Krakowie, kawaler Orderu Orła Białego. Nie zrozumielibyśmy, panie profesorze, pana niezwykłej twórczości, gdyby nie owe dwa pytania: „Dlaczego stoimy tutaj, na ziemi?” i „Dlaczego, stojąc na ziemi, jednocześnie wychylamy się ku niebu, ku Chrystusowi?” – mówił arcybiskup, dodając, że rozważając dzieła profesora, nie sposób nie odwołać się do „Listu do artystów” św. Jana Pawła II.

Ojciec Święty stwierdził w nim m.in., że artysta przez swoją twórczość objawia się jako „obraz Boży”, kształtując materię własnego człowieczeństwa. Metropolita krakowski życzył też prof. Kućmie, ponownie odwołując się do „Listu do artystów”, by piękno, które będzie przekazywał pokoleniom przyszłości, miało moc wzbudzania w nich zachwytu.

– Niech piękno, które jest owocem Bożego daru i twojej pracy, profesorze, nieustannie zbawia nas i tych wszystkich, którzy przyjdą po nas – podkreślił. Więcej o życiu i dorobku artystycznym profesora napiszemy za tydzień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama