Nowy numer 43/2020 Archiwum

Archidiecezja. Dyspensa odwołana

Abp Marek Jędraszewski odwołał ogólną dyspensę od udziału wiernych w niedzielnych Mszach św. Wprowadzono ją 28 marca ze względu na sytuację epidemiczną.

Nadal jednak obowiązuje dyspensa w tej materii dla: osób w wieku ponad 65 lat, wiernych z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem.

Metropolita krakowski zachęcił jednak, by ci, którzy skorzystają z tej dyspensy, "trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach".

 

Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach św.

                                                                                                                                                             Kraków, dnia 28 maja 2020 r.

1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.

2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:

a) osoby w wieku 65 lat i więcej,

b) osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama