Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jan Paweł II - Papież Miłosierdzia

Wystawa fotograficzna pod tym tytułem zostanie otwarta w niedzielę w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Ekspozycja została zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, a jej otwarcie odbędzie się w najbliższą niedzielę, kiedy przypada 23. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Łagiewnik.

Uroczystości związane z otwarciem wystawy rozpoczną się o godz. 15 modlitwą w Godzinie Miłosierdzia, po której kard. Stanisław Dziwisz odprawi w bazylice łagiewnickiej Mszę św. Po niej odbędzie się otwarcie ekspozycji, na którą składa się 15 plansz ukazujących Jana Pawła II jako Apostoła Bożego Miłosierdzia, a także jego związki z Łagiewnikami.

- Jak sam powiedział w 2002 roku, przychodził tutaj zwłaszcza w czasie okupacji, gdy pracował w pobliskim Solvayu - przypomina Małgorzata Pabis, rzecznik sanktuarium w Łagiewnikach. W drodze z Borku Fałęckiego na Dębniki przyszły papież modlił się często w kaplicy sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Potem przybywał do Łagiewnik jako biskup, kardynał i w końcu jako papież.

Na wystawie po raz pierwszy zostanie pokazana fotografia abp. Karola Wojtyły modlącego się przy grobie s. Faustyny na cmentarzu klasztornym. - Orędzie Bożego Miłosierdzia, które zawsze było mu bliskie i drogie, kard. Wojtyła zabrał z sobą z Krakowa na Stolicę Piotrową i ono kształtowało obraz jego pontyfikatu. W 1980 r. wydał encyklikę o Bożym Miłosierdziu "Dives in Misericordia", później beatyfikował i kanonizował s. Faustynę, ustanowił Święto Miłosierdzia dla całego Kościoła. Przypominamy także papieskie pielgrzymki do Łagiewnik oraz historyczne wydarzenie, jakim był akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu z 17 sierpnia 2002 roku - mówi ks. Zbigniew Bielas, kustosz sanktuarium w Łagiewnikach.

Na wystawie będzie można także zobaczyć makietę z projektem rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia, która 7 czerwca 1997 r. została zaprezentowana Janowi Pawłowi II i na której Ojciec Święty złożył swój podpis. - Zapraszamy na modlitwę do naszego sanktuarium i zapoznania się z wystawą oraz przesłaniem Jana Pawła II o Bożym miłosierdziu - zachęca łagiewnicki kustosz.

Ekspozycja będzie najpierw prezentowana przed wejściem do bazyliki w Łagiewnikach, a po tygodniu zostanie przeniesiona do kościoła dolnego.

Organizatorami wystawy są sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a współorganizatorem - Kraków Airport im. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama