Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Gwiazdka Michelin po raz pierwszy przyznana krakowskiej restauracji

Prestiżowe wyróżnienie otrzymała restauracja Bottiglieria 1881 mieszcząca się na krakowskim Kazimierzu.

Tym samym Bottigliera 1881, jako trzecia polska restauracja (po Atelier Amaro oraz Senses - obie znajdują się w Warszawie), dołączyła do czołówki najlepszych restauracji na świecie.

Jak piszą recenzenci, "już od momentu, kiedy przekracza się próg Bottiglierii 1881, czuć, że jest ona owocem pasji". Tę pasję do gotowania widać również dzięki otwartej kuchni, w której wykwintne dania przygotowują trzej kucharze: Przemysław Klima, Paweł Kras i Jakub Kojder. Co ważne, pierwszy z nich jest nie tylko głównym szefem kuchni, ale również współwłaścicielem lokalu, który zdobywał wiedzę pracując między innymi w Atelier Amaro i w Senses. Pracował także w innych renomowanych restauracjach, w Polsce i za granicą, a to doświadczenie wpłynęło na jego podejście do kuchni oraz do gości. Żelazną zasadą w Bottiglierii 1881 jest bowiem to, że każdy gość jest wyjątkowy. Z każdym warto więc zamienić kilka słów i każdy - dzięki ciepłej atmosferze - powinien poczuć się tu jak w domu, by niebawem znów powrócić.

Kolejną ważną zasadą jest to, że kuchnia bazuje na produktach lokalnych, najlepszej jakości, a menu, które zmieniane jest co dwa miesiące, opiera się na kolejnych porach roku. Niektóre produkty sprowadzane są do Krakowa z różnych zakątków kraju. Tak jak biały kawior ze ślimaka Bogle White Caviar, który do Bottiglieri przyjeżdża z mazurskiego gospodarstwa.

Zgodnie z zamysłem kucharzy, wszystkie dania są minimalistyczne, by w pełni podkreślić wartość produktu, by wszystkie smaki idealnie się ze sobą komponowały i aby na talerzu prezentowały się niczym prawdziwe dzieła sztuki.

Nie byłoby w końcu Bottiglierii 1881 bez wina. Za jego dobór odpowiada sommelier Kajetan Zalewski, który również pracował kiedyś w Atelier Amaro. Godny podkreślenia jest też fakt, że wino jest tu przechowywane w specjalnych warunkach - w stałej temperaturze i odpowiednim poziomie wilgotności.

Gwiazdki Michelin przyznawane są według pięciu kryteriów. Liczą się też jakość oferowanych dań, ich smak, sposób podania, styl kuchni, stosunek jakości do ceny oraz stałość poziomu kuchni lokalu. Inspektorzy docenili kuchnię Przemysława Klimy oraz dobór ponad 400 win w karcie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy