Nowy numer 49/2020 Archiwum

Archidiecezja. Zmiany wikariuszy

Coroczne zmiany personalne w archidiecezji nie dotyczą tylko proboszczów. Swoje miejsca pracy duszpasterskiej zmieniają także wikariusze.

Są oni przenoszeni co jakiś czas z miejsca na miejsce, by zapoznali się ze specyfiką różnych placówek duszpasterskich. Przydaje im się to później, gdy sami zostają proboszczami. Bardzo często to wikariusze są w parafii kapłanami "pierwszego kontaktu", pracując m.in. w szkołach.

W tym roku warto zwrócić uwagę na nowego wikarego w parafii Racławice. Ksiądz Mirosław Kulesa wspomoże w pracy parafialnej ks. Jacka Miodka, który obecnie będzie łączył proboszczowanie w Racławicach z kierowaniem parafią w sąsiednich Szklarach. Ksiądz Kulesa, kapłan z 20-letnim stażem, przez ostatnie lata pracował w Stanach Zjednoczonych. Był m.in. duszpasterzem w Chicago. Wyjechał w 2016 r., wkrótce po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w których uczestniczył czynnie wraz z grupą młodzieży ze swojej ówczesnej parafii św. Brata Alberta w Myślenicach. Wcześniej zapisał się bardzo dobrze w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Krakowie przy ul. Prusa. Wspominają go do dziś, będąc już absolwentami i studentami wyższych uczelni.

- Od razu po przyjeździe ze Stanów, swoje pierwsze kroki skierowałem do rodzinnej parafii Matki Bożej Różańcowej na krakowskich Piaskach Nowych. Byłem niegdyś pierwszym kapłanem pochodzącym z tej parafii - powiedział ks. Kulesa. - Wydaje mi się, że w mojej pracy w archidiecezji mogą się przydać także doświadczenia amerykańskie. Chciałem nauczyć się czegoś nowego, innego stylu duszpasterskiego. Uważam, że w Polsce ludzie mają fałszywy obraz Kościoła amerykańskiego. Przed wyjazdem słyszałem głosy, że będę żałował swojej decyzji. Nic takiego nie nastąpiło. Wszystko było tam inne, ale wcale nie oznacza, że gorsze czy lepsze, po prostu inne. Wspólnotę tworzą tam narodowości ze wszystkich krańców świata. To ciekawe doświadczenie dla polskiego kapłana - dodaje nowy wikariusz w Racławicach.

Na następnej stronie lista zmian wikariuszowskich w archidiecezji.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama