Nowy numer 2/2021 Archiwum

Z gór, Wadowic i Kalwarii na Jasną Górę - inaczej niż zwykle

Tegoroczne piesze pielgrzymowanie będzie miało charakter duchowy.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii, a także w trosce o bezpieczeństwo zarówno pątników, jak i podejmujących ich gościną gospodarzy, przewodnicy pielgrzymek góralskiej, wadowickiej i kalwaryjsko-lanckorońskiej podjęli decyzję o duchowej formie tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

Hasłem XXXIX Duchowej Pieszej Pielgrzymki Góralskiej na Jasną Górę są słowa: "Miłość nie wybiera". W dniach jej trwania - od 23 do 31 lipca - o godz. 18 można będzie uczestniczyć w nabożeństwach duchowego pielgrzymowania, połączonych ze Mszą św. w kościołach na Bachledówce, w Lipnicy Małej i Nowym Targu.

W dniu corocznego wejścia pielgrzymki, czyli 31 lipca, na Jasnej Górze o godz. 14 zostanie odprawiona Msza św., w której można uczestniczyć dzięki organizowanej pielgrzymce autokarowej.

Chcąc zachować ciągłość pielgrzymowania i nie dopuścić do przerwania tej pięknej tradycji, kilka osób z obsługi pielgrzymki z każdej z grup podejmie indywidualne pielgrzymowanie. Codzienne Msze św. odprawiane na trasie będą transmitowane w internecie.

Nie odbędzie się również tegoroczna Wadowicka Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. W niedzielę 19 lipca, kiedy wadowiczanie tradycyjnie docierają na Jasną Górę, odbędzie się w jej miejsce pielgrzymka autokarowa oraz własnym transportem. Tego dnia o godz. 11 na początku al. Matki Bożej w Częstochowie zostanie uformowana grupa pielgrzymkowa, która wejdzie na Jasną Górę. Wadowiccy pielgrzymi wezmą udział w Mszy św. i Drodze Krzyżowej, by w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły podziękować Królowej Polski za jego życie i świętość. Od 14 do 19 lipca uczestnicy będą mogli również duchowo pielgrzymować na Jasną Górę za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W tym roku również 221. Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska na Jasną Górę nie będzie się odbywać w zwyczajnej formie. Pielgrzymi zgromadzą się na modlitwie w sanktuarium kalwaryjskim, by duchowo łączyć się z Jasną Górą i oddać w opiekę Matce Bożej. W najbliższą sobotę o godz. 6 zostanie odprawiona Msza św. w ich intencji. Następnie pątnicy udadzą się na dróżki, a o 20.30 poprowadzą Różaniec. Szczególnym momentem duchowej łączności z sanktuarium na Jasnej Górze będzie Apel Maryjny o godz. 21. Na zakończenie w bazylice kalwaryjskiej odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z uwielbieniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama