Nowy numer 9/2021 Archiwum

Krakowianie uhonorowani na Litwie

Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, oraz prof. Jacek Purchla, założyciel i wieloletni dyrektor MCK, otrzymali 6 lipca w Wilnie z rąk prezydenta Gitanasa Nausėdy Krzyże Kawalerskie Orderu "Za zasługi dla Litwy".

Uhonorowano ich w uznaniu dla ich działalności na rzecz zbliżania Polski i Litwy, umacniania polsko-litewskich kontaktów kulturalnych
oraz upowszechniania litewskiego dziedzictwa kulturowego.

Litwa i jej dziedzictwo nieraz przewijały się w działalności MCK. - Na przełomie 2015 i 2016 r. ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski stała się, przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki M.K. Čiurlionisa w Kownie, wystawa prac Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, jednego z najważniejszych twórców litewskich, w którego pracach można odnaleźć zarówno elementy symbolizmu, ekspresjonizmu, jak i początki poszukiwań abstrakcyjnych - poinformowała Dorota Korohoda, rzecznik prasowy MCK.

Ważnym wydarzeniem była także odbyta w 2015 r. debata o Wilnie jako miejscu pamięci dwóch narodów. W ubiegłym roku zaś MCK zaprosiło do Krakowa w 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej Kristínę Sabaliauskaitė, litewską pisarkę i historyka sztuki, autorkę bestsellerowej tetralogii powieściowej "Silva rerum".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama