Prowadzi ją krakowska Polska Fundacja dla Afryki.
Tanzania kojarzona jest najczęściej z safari czy wyprawami na Kilimandżaro. - Tak naprawdę to bardzo biedny kraj, w którym są regiony, gdzie ludzie umierają z głodu, a dzieci - albinosi żyją w ciągłym strachu - tłumaczy Katarzyna Urban z Polskiej Fundacji dla Afryki.
W Tanzanii częstotliwość występowania albinizmu wynosi ok.1:1400. Wiele osób, zamieszkujących okolice Jeziora Wiktorii, w rejonie Mwanzy, uważa, że albinizm jest karą od Boga, a części ciała albinosów mają magiczną moc. Statystyki mówią, że w ciągu ostatnich 5 lat w Afryce zabito ok. 150 osób z albinizmem. Dla bezpieczeństwa rząd zaczął więc kierować takie dzieci do zamkniętych ośrodków.
- Ciężko nazywać to bezpiecznym miejscem. Dom, który stworzony został dla 40 dzieci, zamieszkiwany jest przez ponad 400 osób, a wokół ogrodzony jest drutem kolczastym. Wewnątrz jest brudno, a dzieci są zaniedbane i nie są leczone - mówi Katarzyna Urban.
Dlatego właśnie w marcu 2020 roku w Mwanza otwarty został pierwszy w tym kraju dom dla dzieci z albinizmem, gdzie aktualnie mieszka pięć dziewczynek, a wśród nich jest m.in. Kabula - adoptowana córka Martyny Wojciechowskiej.
Miejsce to ma być bezpiecznym schronieniem i szansą na rozpoczęcie normalnego, lepszego życia. - Gdy zobaczyłem, w jakich warunkach żyją te dzieci, że są jak w getcie, postanowiłem stworzyć im prawdziwy dom. Taki, w którym pachnie obiadem - tłumaczy ks. Janusz Machota, który od ponad 20 lat pracuje w Tanzanii.
Budynek składa się z siedmiu dwuosobowych pokoi z wydzieloną strefą dla dziewcząt i chłopców. Wybudowany został przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich przy pomocy różnych fundacji oraz wielu darczyńców i ludzi dobrej woli.
Dom jest otwarty, jednak brakuje w nim podstawowego wyposażenia, takiego jak łóżka, krzesła, stoliki, szafy, meble do kuchni, lodówka czy pralka. Dlatego właśnie Polska Fundacja dla Afryki apeluje o pomoc i udział w zbiórce 70 tysięcy złotych, które w całości przekazane zostaną na ten cel. Więcej informacji oraz numer konta można znaleźć na www.pomocafryce.pl.