Prof. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier, oraz Frédéric de Touchet, konsul generalny Francji, otrzymali złote odznaki honorowe województwa małopolskiego - Krzyże Małopolski.
Wręczył je 16 lipca Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. Odznaka honorowa województwa małopolskiego - Krzyż Małopolski - to wyróżnienie przyznawane od 2014 r. za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu na różnych polach działalności.
Sejmik województwa uhonorował oboje konsulów w związku z rychłym zakończeniem ich misji w Małopolsce. - Oboje zapiszecie się państwo w historii naszego regionu jako osoby niezwykle życzliwe, oddane, otwarte na drugiego człowieka, wkładające całe serce w podejmowane przez was działania na różnych polach: historycznym, kulturalnym, gospodarczym i biznesowym. Państwa aktywności daleko wykraczały poza zawodowe obowiązki. Dzięki państwa osobistemu zaangażowaniu doszły do skutku liczne, niezwykle ważne dla naszego regionu i jego mieszkańców wydarzenia: konferencje, wystawy, sympozja, spotkania biznesowe. Oboje państwo uczestniczyliście bardzo aktywnie w życiu kulturalnym i gospodarczym Małopolski - powiedział marszałek Kozłowski.
Szczególnie popularną wśród Małopolan jest prof. Körmendy, będąca od 2014 r. kolejnym, po 5-letniej przerwie, konsulem generalnym Węgier w Krakowie. Zna dobrze problemy Polski i Małopolski, m.in. ze względu na zakres swoich badań naukowych i długie pobyty w naszym kraju. Jest historykiem, wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. W pracy naukowej zajmowała się m.in. rejonem Spisza, związanym zarówno z Węgrami, jak i Polską. Współpracowała naukowo z prof. Istvanem Kovacsem, pierwszym powojennym konsulem węgierskim w Krakowie.
"Dla dyplomaty węgierskiego nie ma lepszego miejsca służby niż Polska, ponieważ podstawowe interesy naszych krajów są bliskie. Chciałabym zasłużyć na zaufanie Polaków, a szczególnie mieszkańców Krakowa. Bo Kraków od chwili powstania państwa węgierskiego odgrywał wyjątkową rolę w naszych dziejach" - mówiła w marcu 2014 r., podczas otwierania konsulatu węgierskiego w zabytkowym pałacyku na terenie dawnego browaru Götzów-Okocimskich przy ul. Lubicz w Krakowie.
Od początku pełnienia swojej służby dała się poznać z jak najlepszej strony. Starała się zarówno przybliżyć Małopolanom Węgry dawne i współczesne, jak i uczestniczyć w ważnych wydarzeniach naszego regionu. Brała udział w uroczystościach religijnych i narodowych odbywających się m.in. w katedrze wawelskiej i sanktuarium w Łagiewikach, była stałym gościem w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 im. J. Piłsudskiego, której dyrektor prof. Jerzy Giza jest znanym krakowskim hungarofilem.