Zmarły dziś kard. Zenon Grocholewski (1939-2020) był od października 2019 r. doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.
Był bliskim współpracownikiem 5 papieży, w tym Jana Pawła II, i dwukrotnym elektorem biskupa rzymskiego - podczas konklawe w 2005 i w 2013 roku. W latach 1999-2015 był prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
16 października 2019 r. odebrał w Krakowie dyplom doktora honoris causa, przyznany mu przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
"Kard. Zenona Grocholewskiego wyróżnia w badaniach naukowych oraz wielorakiej posłudze na rzecz dobra wspólnego przede wszystkim troska o poznanie prawdy oraz poszukiwanie rozwiązań sprawiedliwych, wynikających z miłości do Kościoła powszechnego oraz uniwersalnego pasterskiego zatroskania" - mówił wówczas ks. prof. Tomasz Rozkrut.
"Co może być ważniejsze dla uniwersytetów kościelnych, jeśli nie prawda? A pokarmem prawdy i wolności jest właśnie Eucharystia. Jezus jest zaś gwiazdą polarną ludzkiej wolności. Bez Niego ona się gubi" - tłumaczył kard. Grocholewski. "Niech więc Eucharystia zawsze będzie sercem tej katolickiej uczelni i pokarmem dla każdego spragnionego prawdy" - życzył doktor h.c.
Kardynał Grocholewski wielokrotnie odwiedzał Kraków i Małopolskę. Był tu m.in. w 2013 r., gdy uczestniczył w VIII Dniach Jana Pawła II, w 2017 r. na ingresie abp. Marka Jędraszewskiego do katedry wawelskiej (w 1997 r. był jego współkonsekratorem biskupim), w 2019 r. podczas odbierania doktoratu h.c. oraz wygłaszania referatu w trakcie Sympozjum Biografistyki Polonijnej. Odegrał też dużą rolę we wsparciu w Stolicy Apostolskiej wniosku o zgodę na uczynienie św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.
Czytaj także:
Zmarł kard. Zenon Grocholewski