Nowy numer 20/2022 Archiwum

Czerna. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

- Prosty znak wiary, zawierzenia i miłości Maryi do nas jest bardzo potrzebny dzisiaj - mówił w homilii katowicki biskup pomocniczy Adam Wodarczyk.

W snktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej zgromadziło się kilkunastu kapłanów z kilku diecezji, karmelici bosi z Polski i z misji afrykańskich pod przewodnictwem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz ok. 1000 wiernych z ponad  40 miejscowości Polski południowej, od Opola do Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych i kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z pocztami sztandarowymi. 

Bp Adam Wodarczyk w homilii podkreślał znaczenie maryjnego szkaplerza, który sam nosi od wielu lat  a otrzymał od śp. o. Mieczysława Woźniczki OCD. - Prosty znak wiary, zawierzenia i miłości Maryi do nas jest bardzo potrzebny dzisiejszym ludziom. Wymaga jednak upodobnienia się nas, dzieci Bożych, do Maryi, naszej Matki- mówił.

Przeor i kustosz sanktuarium o. Leszek Stańczewski OCD przypomniał, że w trudnym czasie kryzysu i pandemii jest potrzebne zawierzenie Maryi, tak jak to uczynił kiedyś św. Szymon Stock, gdy były trudności w rozwoju zakonu. - Szkaplerzna interwencja Maryi ocaliła Karmel i pomoże nam scalić ojczyznę - podkreślił.

Po Mszy św. pielgrzymi spędzili czas na odpoczynku, posiłku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk wydawnictwa czy kiermaszu misyjnego. Popularnością cieszyły się kalendarze na 2021 r., małe medaliki włoskie oraz ostatni półrocznik "Głos Karmelu", poświęcony m.in. duchowości szkaplerznej.

Na wielkim kiermaszu misyjnym można było ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy, gdzie pracują karmelici bosi z Polski. Odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza św. tym, którzy jeszcze go nie przyjęli, oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, Różańcem i Koronką do Bożego Miłosierdzia. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama