Nowy numer 4/2021 Archiwum

Nowa przełożona generalna sióstr prezentek

Matka Anna Telus została wybrana na przełożoną generalną podczas Kapituły Generalnej Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, która odbywa się w Krakowie.

Nowa przełożona urodziła się 14 marca 1962 roku. Pochodzi z wielodzietnej rodziny z parafii Paradyż koło Opoczna.

Ukończyła Liceum Sióstr Prezentek. Studiowała romanistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała jako nauczycielka języka francuskiego w krakowskim Liceum Sióstr Prezentek. Od 1997 roku prowadziła nową szkołę - Liceum Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

Na przełożoną generalną została wybrana 22 lipca, podczas odbywającej się w Krakowie Kapituły Generalnej Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Zgromadzenie sióstr prezentek powstało w Krakowie w 1627 roku. Jego założycielką była Zofia Czeska, której beatyfikacja odbyła się w 2013 roku w Łagiewnikach.

Obecnie siostry pracują w 18 placówkach w Polsce, w Watykanie i na Ukrainie. Prowadzą szkoły w Krakowie i Rzeszowie, przedszkola w Warszawie, Bukownie i Świdnicy, Rodzinny Dom Dziecka w Łukowicy, Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie oraz podejmują pracę katechetyczną w parafiach w Polsce i na Ukrainie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama