Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z USA do Polski z paszportem PRL

Pasażer lotu czarterowego, który wylądował na krakowskim lotnisku, miał paszport wydany w Chicago w 1992 roku.

Podczas odprawy granicznej lotu z Chicago 29 lipca na lotnisku w Krakowie-Balicach zatrzymano 12 polskich paszportów, które utraciły ważność.

Jeden z pasażerów legitymował się jedynie wystawionym w 1992 roku w Chicago paszportem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Jak poinformowała Straż Graniczna, mężczyzna "nie tylko nie posiadał innego polskiego dokumentu, ale również jego dane nie znajdowały się w systemie PESEL, przez co wystąpił problem z ustaleniem polskiego obywatelstwa". Podróżował on z żoną - obywatelką Polski.

"Ostatecznie w aktach Urzędu Stanu Cywilnego odnaleziono wpis o  zawarciu przez mężczyznę związku małżeńskiego i pasażerowi zezwolono na przekroczenie granicy na podstawie właściwych przepisów" - informuje SG.

Pasażer został też poinformowany o konieczności złożenia wniosku o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego do Wojewody Mazowieckiego, a następnie - na jego podstawie - wyrobienia nowego paszportu.

Tożsamość i obywatelstwo pozostałych osób udało się potwierdzić w bazie PESEL. Otrzymały one stosowne zaświadczenia i zostały pouczone o konieczności złożenia wniosków o wydanie nowych dokumentów paszportowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama