Nowy numer 38/2021 Archiwum

Za czas niezłomności i odwagi przejdź do galerii

W Krakowie wręczone zostały Krzyże Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia przekazał dawnym działaczom opozycji prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności - odznaczenia nadawanego działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 - odbyła się 24 sierpnia.

Prezes Szarek przypomniał w jej trakcie, że to właśnie w Krakowie w 1977 r., po śmierci Stanisław Pyjasa, garstka młodych ludzi utworzyła Studencki Komitet Solidarności, wnosząc tym samym do debaty publicznej pojęcie solidarności.

- Gdy wprowadzono stan wojenny, gdy przyszedł czas próby, Kraków dał odważne i niepokorne świadectwo. To za ten czas niezłomności i odwagi otrzymują państwo odznaczenia. Za to dziękujemy - podkreślił J. Szarek.

Odznaczenia otrzymali: Witold Bawolski, Dorota Stec-Fus, Andrzej Fus, Renata Groyecka, Ireneusz Jaskierny, Tomasz Krzaczyński, Leszek Nowak, Władysław Pyrczak, Ewa Ryłko-Poniedziałek, Mikołaj Skakuj, Piotr Semkowicz, Andrzej Stefańczyk, Tomasz Strutyński, ks. Stefan Tokarz i Maciej Wojciechowski. Trzy wyróżnione osoby - Ryszard Gitis, s. Elżbieta Krawczyk i Henryk Woźniakowski - nie dotarły na poniedziałkową uroczystość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama