Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świadomie tracimy czas

„Błogosław nam rękoma Twoich biednych, Panie, uśmiechnij się w spojrzeniu Twoich biednych”. Ta modlitwa codziennie wypełnia się w ścianach ośrodka w Skawinie. Wspólnota dla osób niepełnosprawnych istnieje tu od 15 lat.

Fundamenty domu

Kiedy rozpoczęła się pandemia i uczestnicy zajęć musieli zostać w domach rodzinnych, okazało się, że brak spotkań jest dojmujący, a pustka nieznośna i niemożliwa do wypełnienia. – Tęskniłem – mówi Jasiek. – Człowiek się widzi z jednymi, z innymi się nie widzi, ale trzeba z tym żyć – dodaje, kiwając ze smutkiem głową, Kasia.

– Miłość jest fundamentem tego domu – mówi Joanna Warchoł, fundraiserka zajmująca się zdobywaniem pieniędzy na rozbudowę ośrodka. – To nie jest przechowalnia. Uczestniczymy w życiu naszych podopiecznych, mamy dobry kontakt z ich rodzinami – opowiada. Jak dodaje, pandemia uświadomiła im, jak bardzo są sobie wzajemnie potrzebni. – Niektórzy nie potrafią mówić, ale wyrażają swoją miłość dotykiem, gestem, spojrzeniem. Liczy się bezwarunkowe bycie, towarzyszenie – przekonuje. Odkąd tu pracuje, docenia życie i wszystko, co ma.

Terapeutka Anna Bober nie ma wątpliwości, że dla wielu jej podopiecznych ten dom jest ważniejszy od rodzinnego, gdzie często panują pustka i samotność. – Tutaj każdy jest dla nas ważny. Są z ludźmi i to daje im radość – podkreśla. Sama odkryła tu miejsce dla siebie. Jest szczęśliwa, że stała się częścią zespołu, w którym wszystko przeniknięte jest miłością.

W domu przy Węgierskiej 5 bywały osoby, które przez całe swoje dorosłe życie nie wychodziły z domu. Niektóre z nich nie były w stanie podjąć terapii, to było dla nich za trudne. Ale większość zostawała. – W tych, którzy są u nas od początku, widać ogromną zmianę w zachowaniu, w życiu. To jest bardzo ważne, by osoby chorujące psychicznie i niepełnosprawne intelektualnie miały kontakt z innymi ludźmi – argumentuje S. Szczepaniak. – Ten dom jest śluzą, z której mają możliwość wyjścia na świat w różnych kierunkach, coraz szerzej – dodaje. Im więcej miłości, tym więcej miłości – tutaj doświadczają tego każdego dnia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama