Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świadomie tracimy czas

„Błogosław nam rękoma Twoich biednych, Panie, uśmiechnij się w spojrzeniu Twoich biednych”. Ta modlitwa codziennie wypełnia się w ścianach ośrodka w Skawinie. Wspólnota dla osób niepełnosprawnych istnieje tu od 15 lat.

Historia domu się tworzy

Tu każdy może poczuć się jak w domu. Przychodzi pani redaktor, przychodzi biskup, zagląda kobieta, która wraca z targu, przychodzi policjant. Przychodzą różni ludzie, ale dla podopiecznych ŚDS każdy jest po prostu tym, kim jest. – Nie musisz być kimś ważnym. Ważne jest, czy masz dla nas czas. W tym domu tracimy dużo czasu i robimy to świadomie. Pijemy kawę, śpiewamy, cudownie fałszując, z całego serca, siedzimy przy jednym stole i dzielimy się sobą – mówi pani kierownik.

Od kilku lat wiadomo, że dom potrzebuje rozbudowy. Jest coraz więcej uczestników, aktualnie to 36 osób ze Skawiny i okolic, a standardy europejskie, do których trzeba się dostosować, są coraz wyższe. Powstały fundacja i projekt „Stacja Nasz Dom”, który ma ułatwić zbieranie pieniędzy. Budowa ma być sfinansowana ze składek i życzliwości ludzkiej. Jest specjalna strona internetowa, licytacje tworzonego tu rękodzieła na Facebooku. Gotowy jest projekt nowego domu, opracowany przez Z. Morawskiego i architekta Ireneusza Piotrowskiego. Jest wiele nadziei i jeszcze więcej trudności.

– Zbyszek Morawski wierzył w to dzieło. Mówił do mnie z ogniem w oczach: „Najważniejsze to wylać fundamenty, potem już będzie szło. Zobaczy pani, na wiosnę ruszymy z budową” – opowiada S. Szczepaniak. Pan Zbyszek już tego nie zobaczy. Nowy dom będzie nosił jego imię.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama