GN 43/2020 Archiwum

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

- Gdy dotykamy losów osób zmarginalizowanych, to właśnie zapomnienie i brak solidarności są największym wyzwaniem. Staramy się wybijać nasze otoczenie z obojętności - mówi Joanna Malec ze wspólnoty Hanna.

W tym roku inspiracją są wskazania z orędzia papieża Franciszka, który pisze o 6 wskazówkach w działaniach na rzecz uchodźców: "Znać, aby zrozumieć. Zbliżyć się, aby służyć. Słuchać, aby się pojednać. Dzielić się, aby się rozwijać. Angażować, aby promować. Budować, aby współpracować". Wydarzenie w Krakowie organizuje w najbliższą sobotę wspólnota Hanna.

Chodzi o okazanie solidarności uchodźcom oraz refleksję i modlitwę wszystkich, których porusza los osób zmuszonych, by opuścić swój dom i szukać warunków do godnego życia w innym miejscu. - Chcemy złamać bariery budowane na przekonaniu, że migranci i uchodźcy to są "oni". W istocie różni nas od siebie niewiele, bo to doświadczenie, w różnej formie, pojawia się w życiu każdego z nas - tłumaczy J. Malec. Członkowie wspólnoty wierzą, że pomimo różnic ludzie mogą być dla siebie nawzajem inspiracją.

Wspólnota, która na co dzień służy osobom bezdomnym i wykluczonym, nie chce zmieniać świata w skali globalnej, ale przemieniać serca. - Spotkania z uchodźcami najpierw zmieniają nas. Potem wchodzimy do naszych środowisk, gdzie opowiadamy o konkretnych ludziach i nie jest to teoretyzowanie, ale świadectwo o człowieku, który ma imię i swoją historię - podkreśla J. Malec. Rodzą się przyjaźnie, relacje, dzięki którym możliwe stają się wspólne działania. - Uchodźcy włączali się w poprzednich latach w Światowy Dzień Ubogich, dla których gotowali swoje tradycyjne dania. Organizowane były spotkania dla Dzieci z Dworca Brześć - wymienia przykłady.

Do spotkania online z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zostali zaproszeni ludzie, którzy naukowo zajmują się kwestiami uchodźstwa, przedstawiciele organizacji pomagających uchodźcom oraz osoby, które mają doświadczenie ucieczki z własnego kraju i poszukiwania nowego miejsca na ziemi. W konferencji wezmą udział m.in. reprezentanci Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, organizacji Chlebem i Solą oraz Dom Otwarty. Anna Musiał z The Hope Project Polska opowie o dniu z życia uchodźców w obozie na Lesbos, a Joanna Spychała podzieli się refleksją na temat obecnej sytuacji tam panującej w kontekście kryzysu wartości współczesnej Europy.

Wydarzenie będzie dostępne online na kanale YouTube wspólnoty Hanna. Uczestnicy spotkają się także na Mszy św., którą o 19.30 w bazylice ojców dominikanów odprawi w intencji uchodźców i migrantów o. Jacek Siepsiak SJ.


Więcej o krakowskich obchodach Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy - w "Gościu Krakowskim" nr 39 na 27 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama