Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomóżmy polskim dzieciom na Kresach

Do końca września trwa 3. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Kredkobranie", podczas której zbierane są przybory szkolne dla dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach.

Pomysłodawcami wydarzenia są krakowska Fundacja "Ignatianum" oraz Stowarzyszenie "Korzenie" przy wsparciu środowiska Akademii "Ignatianum" w Krakowie.

Zebrane dary (przybory szkolne i plastyczne) trafią do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie - głównie do polskich szkół oraz do placówek, w których uczą się nasi rodacy. Akcja ma pokazać mieszkającym poza granicami naszego kraju dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z ojczyzny pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc.

Podczas ubiegłorocznej edycji "Kredkobrania" zebrano ponad 40 tys. sztuk różnych przyborów szkolnych, dzięki czemu udało się pomóc prawie 1000 dzieci z Litwy i Ukrainy.

- Cieszę się, że po raz kolejny mogę wziąć udział w "Kredkobraniu". Od samego początku akcji działam przy niej jako wolontariuszka. Pracy jest sporo. Podczas zbierania przyborów szkolnych dla dzieci na Kresach bierzemy udział w kwestach, które częściowo pokrywają koszty transportu, a po zakończonej akcji zaczyna się prawdziwa robota. Segregujemy zebrane rzeczy i pakujemy je, a następnie część wolontariuszy zawozi je na Litwę i Ukrainę - tłumaczy Joanna, wieloletnia wolontariuszka akcji i absolwentka Akademii "Ignatianum" w Krakowie. - Magazyn pęka w szwach, a rąk do pracy nie brakuje. Zachęcam wszystkich do pomocy naszym rodakom! - dodaje.

W akcję mogą włączyć się zarówno całe szkoły, klasy, środowiska, jak i osoby indywidualne. Zebrane rzeczy należy dostarczyć osobiście, pocztą bądź kurierem do siedziby fundacji do 4 października. Później przekazane dary trafią za wschodnią granicę do szkół, w których uczą się nasi rodacy.

Patronat honorowy nad akcją objęli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz rektor Akademii "Ignatianum" w Krakowie ks. prof. Józef Bremer SJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama