Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Kraków. Powrót obrazu Juliana Fałata

Kraków. Powrót obrazu Juliana Fałata przejdź do galerii

Zrabowane w czasie II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Narodowego malowidło Juliana Fałata (1853-1929) "Cmentarz Montmartre w Paryżu" wróciło po 80 latach do właściciela.

 
- Cieszymy się, że to piękne dzieło sztuki wróciło do nas po 80 latach - powiedział prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Grzegorz Kozakiewicz

Namalowany w 1893 r. obraz znajdował się do 1940 r. w zbiorach MNK, w oddziale  noszącym imię Erazma Barącza. Żyjący w latach 1859-1928 patron oddziału pochodził ze znanej rodziny polskich Ormian. Był z zawodu inżynierem górnikiem, absolwentem akademii górniczej w Leoben, naczelnikiem salin wielickich (jedna z komór w kopalni nosi jego imię). Jego braćmi byli: Tadeusz, rzeźbiarz, Roman, profesor chirurgii, Stanisław, poeta i Władysław, aktor i dyrektor Teatru Wielkiego we Lwowie.

Barącz, portretowany m.in. przez Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego, był zapalonym kolekcjonerem malarstwa polskiego, a także zegarów, mebli i tkanin orientalnych. Swoje zbiory przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie. - Obraz Fałata Barącz zakupił prawdopodobnie niedługo po urządzonej w 1897 r. przez krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych wystawie, na której malowidło było eksponowane. Wraz z ofiarowaną przez niego kolekcją, "Cmentarz Montmartre w Paryżu" znajdował się do 1940 r. w jego kamienicy przy ul. Karmelickiej 51, mieszczącej oddział MNK jego imienia. Stamtąd 25 czerwca zostało zarekwirowane przez Niemców do biur okupacyjnych władz Generalnego Gubernatorstwa. Po zakończeniu wojny nie wrócił do muzeum i zaginął po nim ślad - poinformowała 1 października Janina Skorupska-Szarlej, starszy kustosz MNK, która wpadła na trop zaginionego dzieła.

Jako znawczyni kolekcjonerskiej działalności Barącza, prowadząc kwerendę naukową, natrafiła na obraz Fałata w warszawskim Muzeum Narodowym, które kupiło go niegdyś od kolekcjonera prywatnego. Ponieważ badania twórczości autora "Cmentarza" wykazały, że nie wykonywał on replik tego obrazu ani nie wracał do tego tematu w innych swych dziełach, uprawdopodobnione zostało przypuszczenie, że chodzi o to samo malowidło, które w czasie wojny zostało skradzione przez Niemców w Krakowie.

- W wyniku współpracy z warszawskim Muzeum Narodowymi, ten niezwykły w dorobku Fałata obraz miejski, namalowany rzadko stosowaną przez artystów techniką akwarelową i olejną, wrócił do nas po 80 latach. Był jedną z 1351 strat wojennych naszego muzeum i Muzeum Książąt Czartoryskich - powiedział prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. - Jest to najlepszy pejzaż miejski w twórczości tego artysty. Tematem "impresjonistycznego", skąpanego w przymglonym świetle (z błękitnymi cieniami typowymi dla Fałata) obrazu, jest natura: barwne jesienne drzewa kontrastują z geometrycznymi nagrobkami i budynkami w tle - dodała Katarzyna Bik z MNK.

Po powrocie "Cmentarza", malowidło będzie przez kilka miesięcy poddawane badaniom i zabiegom konserwatorskich. Po ich zakończeniu zostanie w przyszłym roku zaprezentowane publiczności.

Kraków. Powrót obrazu Juliana Fałata   Julian Fałat, "Cmentarz Montmartre w Paryżu", 1893. Muzeum Narodowe w Krakowie
« ‹ 1 › »
Obraz Juliana Fałata "Cmentarz Montmartre w Paryżu" wrócił do Krakowa

WIARA.PL DODANE 02.10.2020 AKTUALIZACJA 02.10.2020

Obraz Juliana Fałata "Cmentarz Montmartre w Paryżu" wrócił do Krakowa

​Zrabowany w 1940 r. przez Niemców ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie obraz Juliana Fałata "Cmentarz Montmartre w Paryżu" wrócił po 80 latach do właściciela.  
oceń artykuł Pobieranie..

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

publikacja 02.10.2020 11:23

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JULIAN FAŁAT
  • KRAKÓW
  • MALARSTWO POLSKIE
  • MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE

Polecane w subskrypcji

  • „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
  • Polacy ruszyli na samozbiory. Czy to uratuje polskiego rolnika?
    • Polska
    • Agata Puścikowska
    Polacy ruszyli na samozbiory. Czy to uratuje polskiego rolnika?
  • Jan Paweł II – mój prorok nadziei
    • Paulina Guzik
    Jan Paweł II – mój prorok nadziei
  • Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X