Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Krakowska szkoła miłosierdzia

- Dzisiaj, tak jak zawsze, potrzebujemy w naszych relacjach miłosierdzia - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas sympozjum "Bóg bogaty w miłosierdzie".

Sympozjum odbyło się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sobotę 3 października. Okazją do spotkania była 40. rocznica ogłoszenia encykliki św. Jana Pawła II "Dives in misericordia".

Kardynał Dziwisz przypomniał, że "Jan Paweł II wyszedł z krakowskiej szkoły miłosierdzia, gdzie głównymi wykładowcami w XX wieku byli św. brat Albert Chmielowski i św. siostra Faustyna Kowalska".

Dodał, że "tych dwoje świadków Bożego miłosierdzia z proroczą przenikliwością wyczuło, że będziemy go szczególnie potrzebować w epoce po Auschwitz i Archipelagu Gułag, gdzie »ludzie ludziom zgotowali« tak straszny los".

- W encyklice "Dives in misericordia" Jan Paweł II przypomina, że wiele straszliwych zbrodni naszego wieku zostało dokonanych w imię dziejowej sprawiedliwości i potrzeby wynagrodzenia doznanych krzywd - zauważył kardynał.

Mówił, że dzisiaj, kiedy powracają w życiu społecznym postulaty radykalnego skończenia z niesprawiedliwością i dyskryminacją, musimy przypomnieć sobie ostrzeżenia Jana Pawła II sprzed 40 lat. - Dzisiaj, tak jak zawsze, potrzebujemy w naszych relacjach miłosierdzia - podkreślił kard. Dziwisz.

W sympozjum wzięli udział także: ks. dr Andrzej Dobrzyński (Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie), bp Henryk Ciereszko (Białystok), ks. prof. Jan Machniak (Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia), ks. dr hab. Marek Gilski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), ks. prof. Marek Chmielewski (Katolicki Uniwersytet Lubelski) oraz s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Ich wykłady można znaleźć na stronie www.milosierdzie.pl.

O godz. 15 uczestnicy sympozjum uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył bp Jan Zając, honorowy kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W kazaniu podkreślał on rolę Matki Bożej, która "staje na drogach nawróceń ludzi do Boga" i "pomaga w odkrywaniu miłości, która jest cierpliwa, łaskawa".

Po zakończeniu Mszy św. Chór Sanktuarium Bożego Miłosierdzia "Musica ex Anima" zaprezentował premierowe wykonanie utworu "Trzy sonety o Bożym Miłosierdziu. Medytacja momentami przechodząca w adorację", do którego słowa napisał ks. dr Wiesław Hudek, a muzykę skomponował dr hab. Krzysztof Michałek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy