Od jutra w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego będzie można oglądać kilkaset dzieł malarskich Szymona Czechowicza (1689-1775), wybitnego malarza polskiego doby późnego baroku. To pierwsza wystawa monograficzna artysty zwanego "geniuszem baroku".
Ekspozycja daje okazję zobaczenia na wyciągnięcie ręki dzieł rozproszonych na co dzień w kościołach i muzeach polskich i zagranicznych. Zaprezentowano 213 dzieł z Polski, Francji, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz Włoch. Większość wyszła spod pędzla i ołówka Czechowicza. Skonfrontowano je także z obrazami innych znanych ówcześnie malarzy polskich i włoskich m.in. Carla Marattiego, Jana Bogumiła Plerscha, Franciszka Smuglewicza, Tadeusza Kuntzego Agostina Masucciego, Lodovica Mazzantiego. Sprowadzono je z 26 miejscowości, w tym ośmiu zagranicznych, wypożyczając z 47 parafii, zakonów, muzeów, bibliotek, instytucji kultury i kolekcji prywatnych.
Co ciekawe, na wystawie znajduje się jedynie kilka spośród krakowskich obrazów Czechowicza. - Wielu innych nie chcieliśmy i nie śmieliśmy wyciągać z ołtarzy świątyń Krakowa. Opracowaliśmy towarzyszący wystawie folder z planem krakowskiego „Szlaku Szymona Czechowicza - wyjaśniła Katarzyna Bik z działu informacji MNK. Idąc tym szlakiem można zobaczyć dzieła "geniusza baroku" znajdujące się w katedrze wawelskiej, bazylice Mariackiej, pijarskim kościele pw. Przemienienia Pańskiego, Kolegiacie Uniwersyteckiej św. Anny, kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz na krużgankach klasztoru franciszkanów.
Wystawę "Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689-1775)", której towarzyszy obszerny katalog naukowy z 356 fotografiami, będzie można oglądać od 16 października do 21 lutego 2021 r. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).