Nowy numer 43/2020 Archiwum

Prawie cała Małopolska w czerwonej strefie

Obostrzenia z tym związane wejdą w życie od soboty 17 października.

Nowa lista miast i powiatów, które znalazły się w tzw. strefie czerwonej, została ogłoszona dziś po południu przez premiera Mateusza Morawieckiego. W Małopolsce są to powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki oraz wielicki, a także miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów. Z kolei w strefie żółtej pozostaną cztery powiaty: tarnowski, brzeski, dąbrowski oraz proszowicki.

W strefach czerwonych obowiązywać będzie limit osób w sklepach - 5 na jedną działającą kasę. Z kolei w kościołach i podczas uroczystości religijnych na jedną osobę przypadać będzie 7 m kw. Zgromadzenia publiczne będą dozwolone do 10 osób. Działalność gastronomiczna będzie możliwa od godz. 6 do 21, a potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Wstrzymana zostaje także organizacja imprez okolicznościowych, takich jak wesela. Uczelnie wyższe i szkoły średnie muszą przejść na nauczanie zdalne (poza zajęciami praktycznymi). Zamknięte zostają także aquaparki, baseny i siłownie.

W strefie żółtej działalność gastronomiczna również będzie możliwa od godz. 6 do 21, a potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. Zgromadzenia będą ograniczone do 25 osób, a w wydarzeniach kulturalnych udział weźmie maksymalnie 25 proc. publiczności. Z kolei wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności, zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni. Co więcej w imprezach okolicznościowych (m.in. weselach) będzie mogło wziąć udział maksymalnie 25 osób bez możliwości zabawy tanecznej. W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Uczelnie wyższe i szkoły średnie muszą natomiast przejść na nauczanie hybrydowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama