Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie

Planowane w tym roku na wiosnę spotkanie na temat solidarności nie odbyło się. W zamian organizatorzy proponują refleksję o nadziei.

Głównym organizatorem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest krakowski Instytut Myśli Józefa Tischnera. Jubileuszowe spotkanie miało odbyć się w kwietniu pod hasłem: "Solidarność jest jeszcze przed nami". Z powodu pandemii zostało przeniesione na przyszły rok.

Jednak organizatorzy chcą podtrzymać tradycję spotkań z myślą i dziełem legendarnego kapłana i filozofa, dlatego proponują Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, które potrwają od 18 do 21 listopada. Zaprojektowano dla nich program, który uwzględnia wymogi realizacji online. Z tego względu zrezygnowano z dużej liczby rozmówców w czasie debat, zaplanowano interaktywne webinaria.

"W dobie nieustannego zagrożenia zdrowia, ogromnej niepewności ekonomicznej, konieczności przestrzegania wielu ograniczeń i dystansu społecznego odbudowanie i wzmacnianie nadziei wydaje się sprawą pierwszoplanową. Zgodnie z przekonaniem Tischnera, nadzieja buduje się w relacji z drugim" - piszą organizatorzy. Stąd spotkania konferencyjne oparte są na relacjach Tischnera z myślicielami, którzy "ocalili i nieśli innym nadzieję w najtrudniejszych czasach" - Romanem Ingardenem, Karolem Wojtyłą i Antonim Kępińskim. Im poświęcone będą 3 rozmowy w ciągu kolejnych trzech dni festiwalu. Każda z rozmów poprzedzona będzie lekturą Tischnerowskich tekstów w interpretacjach znakomitych aktorów.

Ponadto zaplanowano 2 webinaria, przeznaczone przede wszystkim dla młodzieży, ale otwarte dla wszystkich, których prowadzący, w interakcji z uczestnikami, będą dokonywali analizy i interpretacji tekstów Tischnera.

Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie otworzy rozmowa "Nadzieja mimo wszystko" z Anną Dymną, wybitną aktorką i założycielką Fundacji "Mimo wszystko".

Program dopełniają 3 wieczory pokazujące - za pomocą różnych środków - "zaplecze" pisarza filozofa: ilustrowana zdjęciami rozmowa o Romanie Ingardenie z jego wnukiem Krzysztofem Ingardenem, tradycyjnie już obecny w programie Dni Tischnerowskich wieczór archiwaliów oraz Wieczór Tischnera z udziałem jego rodziny, zatytułowany tym razem "Świat Tischnerów - w poszukiwaniu korzeni". Zaplanowano ponadto spacer z przewodnikiem po miejscach, z którymi związany był ks. Józef Tischner.

Wszystkie punkty programu będą dostępne online i do wszystkich zapewniony będzie otwarty dostęp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy