Nowy numer 48/2020 Archiwum

Od poniedziałku zacznie działać pierwszy w Małopolsce szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19

Powstanie on w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w nieużywanym kompleksie przy ulicy Botanicznej (UJ).

Jak informuje Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego, minister zdrowia na wniosek wojewody zdecydował o reaktywowaniu bazy szpitalnej w zespole budynków niewykorzystywanego obecnie Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w nieużywanym kompleksie przy ulicy Botanicznej (UJ). Uruchomienie tam szpitala w krótkim czasie jest możliwe dzięki istniejącej tam infrastrukturze technicznej, pozwalającej na montaż specjalistycznych urządzeń. Ten krok ma pozwolić na zwiększenie bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19 o 200, w tym 50 dla chorych wymagających intensywnej opieki medycznej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie zobowiązał się do bycia tzw. "szpitalem patronackim" tymczasowego szpitala, a koordynatorem działań będzie dyrektor SU Marcin Jędrychowski.

By zapewnić obsadę medyczną w tymczasowym szpitalu, wojewoda wystąpił do dyrektorów małopolskich szpitali z prośbą o wytypowanie personelu medycznego, który mógłby zostać oddelegowany do pracy tam. Medyków wytypowało 15 szpitali, wskazując 125 osób spośród personelu.

Baza łóżek covidowych zwiększana jest też w niektórych szpitalach. Jak już informowaliśmy, od poniedziałku szpitalem w całości covidowym będzie szpital MSWiA przy ul. Kronikarza Galla w Krakowie. Został on zobowiązany do przygotowania 140 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 7 intensywnej opieki medycznej. Z kolei w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką przygotowanych ma być do 90 łóżek (w tym 16 respiratorowych).

Wszystkie te decyzje pozwolą na zwiększenie bazy łóżek dla pacjentów z koronawirusem w Małopolsce do 2400.

Co więcej, trwają uzgodnienia z NFZ w zakresie kolejnych szpitali, które zostałyby w całości przekształcone na szpitale dla pacjentów z COVID-19 bądź ostatecznego poziomu tego przekształcenia (ewentualnego wyłączenia z niego wybranych oddziałów). Proces ten będzie realizowany etapowo - tak, aby zachować równowagę systemu i ograniczyć potrzebę relokacji pacjentów bez koronawirusa. Z kolei w najbliższym tygodniu zostanie ogłoszona lokalizacja drugiego szpitala tymczasowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama