Nowy numer 47/2020 Archiwum

Tegoroczna Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza odbędzie się tylko wirtualnie

Wesprzyjmy ją, bo w budżecie hospicjum brakuje miliona.

Jeśli nie uda się zdobyć pomocy od społeczeństwa, wiosną staniemy przed dramatycznym pytaniem: "Co dalej?!", a może nawet przed koniecznością ograniczenia opieki nad pacjentami - nie kryje Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa 67 proc. kosztów opieki hospicyjnej, a dokładna kwota uzależniona jest od liczby chorych pozostających pod opieką hospicjum stacjonarnego i domowego. Za 2019 r. było to 7 mln 264 tys. zł, a za pierwsze półrocze 2020 r. wpłynęły 3 mln 480 tys. zł, co oznacza, że za cały 2020 r. kwota będzie niższa niż w ubiegłym roku o kilkaset tysięcy złotych. - Co ważne, do refundacji z NFZ, miesięcznie musimy dopłacać ok. 230-250 tys. zł (to również zależy od liczby chorych). Do ubiegłego roku nie mieliśmy z tym problemów - mówi J. Stokłosa.

Tegoroczna Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza odbędzie się tylko wirtualnie   Pandemia nie tylko daje się we znaki podopiecznym hospicjum, ale też mocno osłabiła budżet tego wyjątkowego miejsca. Monika Łącka /Foto Gość

33 proc. wydatków hospicjum przez lata pokrywało społeczeństwo, czyli darczyńcy rozumiejący, że istnienie takiego miejsca jest bezcenne i że jego pomocy może kiedyś potrzebować każdy z nas. Większość ofiarodawców wspierała hospicjum podczas corocznych Pól Nadziei. Niestety, w tym roku, w związku z pandemią, na konto hospicjum wpłynęło nie ok. 500 tys. zł, jak zazwyczaj, ale tylko 80 tys. zł. Prawie 200 tys. zł mniej udało się też zdobyć zarówno z wpływów z 1 proc. podatku dochodowego, jak i z kwest prowadzonych podczas pogrzebów. - W związku z decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy nasza Kwesta Listopadowa w najbliższych dniach nie może się odbyć, dlatego bardzo prosimy o datki, które będzie można złożyć poprzez internet, na www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka lub na pomagam.pl/pola-nadziei. Można też wesprzeć nas, robiąc tradycyjny przelew - apeluje Renata Połomska, koordynator Pól Nadziei.


Więcej o sytuacji Hospicjum św. Łazarza piszemy w najnowszym "Gościu Krakowskim" nr 44 (na 1 listopada).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama