Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł Eugeniusz Mróz - ostatni żyjący kolega Karola Wojtyły

Razem z młodym Wojtyłą wychowywali się i uczyli w Wadowicach. W 1938 r. razem zdawali maturę.

Eugeniusz Mróz zmarł w wieku 100 lat w Domu Pomocy Społecznej w Krapkowicach. Był ostatnim żyjącym świadkiem młodości przyszłego papieża.

Urodził się 14 marca 1920 r. w Limanowej, w rodzinie urzędnika skarbowego, który w połowie lat 30. XX w. przeprowadził się do Wadowic.

Od V klasy chłopiec uczęszczał w Gimnazjum im. Marcina Wadowity, gdzie poznał Karola Wojtyłę. W 1938 r. razem zdawali maturę. Mieszkali w tej samej kamienicy na ul. Kościelnej. Po maturze ich drogi się rozeszły. Eugeniusz Mróz rozpoczął studia prawnicze na UJ, które przerwała II wojna światowa.

W czasie okupacji był czynnym żołnierzem partyzantki Armii Krajowej w wadowickim Obwodzie Narodowej Organizacji Wojskowej. Używał pseudonimu "Lima". Potem działał w AK na terenie Borowej koło Mielca.

Po zakończeniu wojny osiadł w Opolu. Pracował przez wiele lat jako radca prawny. Ciągle zaangażowany był w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W marcu br. skończył 100 lat. Ostatnio mieszkał w Domu Pomocy Społecznej "Anna" w Krapkowicach.

Przeczytaj więcej o środowisku szkolnym Karola Wojtyły:

Eugeniusz Mróz był autorem wielu wspomnień i artykułów o latach szkolnych Karola Wojtyły i o międzywojennych Wadowicach. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża był aktywnym animatorem życia koleżeńskiego przyjaciół szkolnych Jana Pawła II. Współorganizował spotkania klasowe i stale utrzymywał kontakty z kolegami.

Klasa gimnazjalna Eugeniusza Mroza i Karola Wojtyły cały czas utrzymywała kontakt, a nawet spotykała się w kolejne rocznice matury.

Dwukrotnie gościli w Watykanie i dwukrotnie w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. W czasie wszystkich pielgrzymek do ojczystego kraju, mimo napiętego programu, Jan Paweł II zawsze znalazł czas dla kolegów z wadowickiego gimnazjum.

Rada Miejska w Wadowicach przyznała mu 22 lutego 2012 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Zobacz unikatowe fotografie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama