Nowy numer 29/2021 Archiwum

Podpisana została umowa najmu centrum Expo na szpital tymczasowy

Na mocy tej umowy w centrum Expo Kraków powstaje kolejny szpital tymczasowy. Prace trwają od kilku tygodni, a infrastruktura tlenowa jest już prawie gotowa.

Umowę podpisali wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezes firmy Targi w Krakowie (właściciela i operatora Expo Kraków) Grażyna Grabowska i prezes Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera Artur Asztabski.

Jak tłumaczy wojewoda, podpisanie umowy nastąpiło dopiero dziś (9 listopada), ponieważ cały czas trwały negocjacje z właścicielem centrum Expo przy ul. Galicyjskiej. Chodziło przede wszystkim o kwestie finansowe i o to, aby żadna złotówka nie była wyrzucona w błoto, lecz trafiła na ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

Szpital tymczasowy w Expo ma być gotowy do końca listopada. Nie oznacza to jednak, że od razu będzie uruchomiony, bo być może inne placówki będą w stanie zajmować się pacjentami zakażonymi koronawirusem. W ich leczenie włączone są niemal wszystkie placówki medyczne w województwie, które mają odpowiednią aparaturę, zwłaszcza tlenową.

W jednej z hal centrum Expo infrastruktura tlenowa jest już prawie gotowa, a w drugiej wciąż jest przygotowywana. Generalnym wykonawcą prac jest Chemobudowa SA.

Docelowo w szpitalu tymczasowym będzie 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Miejsca będą uruchamiane stopniowo, a za przygotowanie medyczne tej inwestycji odpowiada Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera. Daje on część personelu, ale na pewno będzie go za mało, by szpital mógł zacząć działać. - Apeluję do osób z jakimkolwiek wykształceniem medycznym, do osób po kursach medycznych, aby się zgłaszały. Pomoc będzie potrzebna, bez tego szpital nie ruszy - nie kryje Artur Asztabski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama