Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarła Halina Kwiatkowska, aktorka i przyjaciółka Jana Pawła II

Informację o śmierci aktorki Teatru Rapsodycznego przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Halina Kwiatkowska zmarła w wieku 99 lat.

Urodziła się w 1921 r. w Bochni. Była przyjaciółką z lat gimnazjalnych Karola Wojtyły. Razem występowali na deskach szkolnego teatru w Wadowicach. Po maturze w 1938 r. rozpoczęła, podobnie jak przyszły papież, studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny oboje należeli do zespołu Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka.

Swoje pierwsze kroki na scenie H. Kwiatkowska (wówczas nosiła panieńskie nazwisko Królikiewicz) zdobywała w wadowickim amatorskim teatrze międzyszkolnym. U boku K. Wojtyły, który wcielił się w Gustawa, zagrała Anielę w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. W wadowickim Domu Katolickim H. Kwiatkowska grała m.in. w "Nie-boskiej komedii". W "Antygonie" Sofoklesa grała główną bohaterkę, a przyszły papież wcielił się w króla Hajmona. Jan Paweł II recytował z pamięci fragmenty tego utworu w Wadowicach, podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

"Teatralne umiejętności Wojtyła wykorzystywał później w swojej posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej. Teatr Rapsodyczny bardzo mu pomógł; nie tylko w formie - mówił prosto, prawdziwie, mówił bardzo wyrobionym głosem i nieskazitelną dykcją, ale również ten okres, kiedy myśmy mówili do tych siedzących w salonie widzów, pomógł mu mieć wspaniały kontakt z widownią świata" - mówiła o swoim szkolnym koledze artystka.

1 listopada 1941 r. zagrała w przedstawieniu "Król-Duch" Juliusza Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, stworzonym w Krakowie przez M. Kotlarczyka. Tu występowała do 1947 roku.

Współpracowała następnie z krakowskimi scenami - Teatrem TUR (1947-1948), Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948-1953). W 1954 r. rolą Warii w "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru. Współpracowała m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m.in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa.

Przez 20 lat była aktorką kabaretu Jama Michalika, a przez 40 - wykładowcą PWST. Jest autorką licznych książek, w tym kilku wspomnieniowych.

Została odznaczona złotym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama